Buffalo Sabres onnistui viikon alkajaisiksi tempussa, jota seurassa ei olla nähty aikoihin.

Jarmo Kekäläisen komentoon siirtymisen jälkeen 32 ottelustaan upeat 25 voittoa raapinut Sabres kaatoi Tampa Bay Lightningin maalein 8-7 ja nousi samalla Atlantin divisioonan kärkipaikalle. MoneyPuck-sivuston mukaan joukkueen pudotuspeleihin etenemisen todennäköisyys on jo 98,8 prosenttia.

Sabres nousi samalla divisioonansa ykköspaikalle ensimmäistä kertaa sen jälkeen, kun se varasi kapteeninsa Rasmus Dahlinin 1. vuorolla kesän 2018 varaustilaisuudessa. Kahdeksatta kauttaan NHL:ssä pelaava ruotsalaistähti on nyt enemmän kuin lähellä ensimmäisiä pudotuspelejään taalaliigassa.

– Viimeinkin! Viimeinkin olemme tässä tilanteessa. En todellakaan pidä tätä itsestäänselvyytenä. Olen todella innoissani. Olen niin onnellinen koko Buffalon kaupungin ja fanien puolesta. Tämä on minulle valtava asia, Dahlin intoili median edessä melkoiseksi miekkailuksi muuttuneen Lightning-voiton jälkeen.

Dahlin kehui Sabresille seitsemännen peräkkäisen voiton tuoneen Lightning-ottelun tunnelmaa parhaaksi, mitä mies on urallaan kokenut.

– Emme olisi pystyneet tähän ilman tätä yleisöä. He pitivät meidät mukana ottelussa. Tunnelma oli käsittämätön. Uskoakseni tämä oli parasta, mitä olen ikinä kokenut, Dahlin kiitteli viitaten Sabresin nousuun kahden maalin takaa-ajoasemasta.

Sabres on sijoittunut Dahlinin aikakaudella parhaimmillaankin divisioonansa viidenneksi. Organisaatio on ennen tätä kautta jäänyt 14 kertaa peräkkäin NHL:n pudotuspelien ulkopuolelle.

LUE MYÖS: