Ruotsin tähdet mokasivat Italiaa vastaan? Tämä NHL:stä tuttu tapa aiheutti yllätysreaktion
Ruotsin ja Italian kohtaaminen Milanon olympialaisten jääkiekkoturnauksessa sai erikoisen lähtölaukauksen jo ennen aloitusta. Santa Giulia -areenalla Italia ehti lämmitellä jäällä yksin useiden minuuttien ajan, kun Ruotsi saapui jäälle vasta selvästi myöhemmin.
Tilanne herätti kummastusta katsomossa.
– Monet katsomossa ihmettelivät: missä Ruotsi on? Italialaiset olivat täällä ulkona ja aloittivat lämmittelyn jo 40 minuuttia ennen aloitusta. NHL:ssä lämmitellään yleensä noin 15 minuuttia. Kesti viisi minuuttia ennen kuin ruotsalaiset vihdoin liukuivat jäälle, TV4:n toimittaja Björn Oldeen kuvaili hetkiä suorassa lähetyksessä Expressenin mukaan.
Ruotsi ei kuitenkaan ollut unohtanut aikaa eikä pitänyt tavallista pidempää palaveria. Joukkueen kapteeni Gabriel Landeskog selitti tilanteen käytännöllisellä syyllä.
– Psykologista peliä… hehe, ei, ei se ollut sitä. Kyse oli oikeastaan vain siitä, että olemme tottuneet siihen, että lämmittely kestää 16 minuuttia siellä päin. Täällä aikaa on 20 minuuttia, mutta ajattelimme pitää kiinni omasta tavastamme ja lämmitellä 16 minuuttia. Se oli hauskaa. Nyt olemme käynnissä, Colorado Avalanchen hyökkääjä kuvaili.
Italialaiset tulkitsivat tilanteen kuitenkin toisin. Ruotsin myöhäinen saapuminen koettiin psykologisena temppuna, joka meni pelaajien ihon alle ja antoi kotijoukkueelle lisäenergiaa ottelun alkuun.
– Rehellisesti sanottuna se meni vähän ihon alle. Tunsin, että jos he haluavat tulla lämmittelyyn myöhään, me näytämme heille sen ensimmäisessä erässä, sanoi italialaispelaaja Cristiano DiGiacinto.
Jukka Jalosen luotsaama Italia tuli peliin aggressiivisesti ja sai välittömän palkinnon. Kotijoukkue siirtyi yllättäen 1–0-johtoon jo ottelun alkuhetkillä.
– Kun teimme ensimmäisen maalin, se taisi osoittaa, että emme ole täällä vain luovuttaaksemme, hän jatkoi.
Italian joukkueessa pelaava ruotsalaistaustainen Mikael Frycklund kertoi, että kummallinen tilanne herätti hämmennystä jo ennen ottelua.
– Yksi kaveri tuli kysymään: Pelaammeko tänään itseämme vastaan vai? Mutta olen nähnyt tämän aiemminkin, että he ovat tulleet vähän aiemmin, Frycklund kertoi.
– Meilläkin on sama. Meidän sarjassamme lämmittely kestää 15 minuuttia. Emme mekään ole tottuneet 20 minuuttiin. Mutta me vain vedämme, hän sanoi ja hymyili.
Italia piti Ruotsin kurissa kahden erän ajan, mutta lopulta Ruotsi käänsi ottelun edukseen ja voitti 5–2. Loppulukemat syntyivät tyhjään maaliin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pekka Rinne ei voinut uskoa silmiään, mitä Ruotsin NHL-tähti teki
- Ruotsin tähdet mokasivat Italiaa vastaan? Tämä NHL:stä tuttu tapa aiheutti yllätysreaktion
- Mikko Rantasen jääaika romahti – Antti Pennaselta hämmentävä kommentti
- Juuse Saros sai NHL-legendojen kehut – Pekka Rinne ja Tuukka Rask listasivat plussat ja miinukset
- Nämä kolme NHL-pelaajaa Antti Pennanen pudotti Leijonien kokoonpanosta
- Konsta Helenius jysäytti hirmutuloksen: oli kaikista nopein luistelija!
- Aleksandr Ovetshkin vihjaa: NHL-ura päättymässä
- NHL:n jättänyt David Tomasek sanoi ”ei kiitos” historialliselle palkalla – teki häikäilemättömän ratkaisun!
- New Jersey Devilsin toiminta kuohuttaa! Muokkasi NHL-tähden pois kuvasta: ”Mitä hemmettiä?”
- Nathan MacKinnonnilla tyly suhtautuminen olympialaisiin – ”Ei!”
- Nämä kolme NHL-pelaajaa Antti Pennanen pudotti Leijonien kokoonpanosta
- Mikko Rantasen jääaika romahti – Antti Pennaselta hämmentävä kommentti
- Leijonien ylivoimaketjut julki – erikoinen yksityiskohta
- Nathan MacKinnonnilla tyly suhtautuminen olympialaisiin – ”Ei!”
- Juuse Sarokselta suorat sanat lähtöhaluistaan Nashville Predatorsista
- Aleksandr Ovetshkin vihjaa: NHL-ura päättymässä
- Konsta Helenius jysäytti hirmutuloksen: oli kaikista nopein luistelija!
- NHL:stä tuttu maalivahti: lähtöpassit Ruotsissa
- Tässä Leijonien suurin ase olympialaisissa – ”Ei tule edes hiki”
- Ruotsilla karmea tilanne: supertähti ei pystynyt harjoittelemaan!