NHL-toimittajalta lohduton näkemys Brad Lambertin siirtopyynnöstä
Brad Lambert on pyytänyt siirtoa Winnipeg Jetsistä. Seura on antanut suomalaishyökkääjän agentille luvan etsiä mahdollista vaihtokauppaa toisaalle.
The Athleticin toimittaja Murat Ates käsitteli Lambertin tilannetta tuoreessa artikkelissaan. Toimittaja nosti esiin kolme pointtia. Ensimmäinen oli, ettei Lambertin siirtopyyntö johdu siitä, etteikö suomalainen viihtyisi Winnipegissä.
– Toinen asia on, että täytyy ymmärtää, ettei Lambertin pyyntö ole uusi. Winnipeg on pelannut veteraanipainotteisellä rosterilla siitä asti, kun Lambert varattiin, ja voitti viime kaudella President’s Trophyn samaan aikaan, kun Lambertilla oli vaikeuksi AHL:ssä. Kun ottaa huomioon, että hän täytti 21 vuotta viime joulukuussa ja iski viime kaudella AHL:ssä 61 otteluun 35 pistettä, ei ole ihme, että Winnipeg luotti veteraaneihinsa, Ates kirjoittaa ja ymmärtää, miksi neljä NHL-peliä pelannut Lambert on kärsimätön.
– Kolmas avainasia on, että GM Kevin Cheveldayoff arvostaa Lambertia. Jets on ollut tietoinen Lambertin NHL-haluista jo 18 kuukauden ajan tai pidempään. Heillä ei ole mitään mielenkiinto treidata häntä vain hänen pyyntönsä tähden. Winnipegillä on puolellaan paljon vipuvoimaa, sillä Lambertia voi liikuttaa AHL:n ja NHL:n välillä ilman, että tämä joutuu siirtolistalle vielä ensi kauden loppuun asti.
Atesin mukaan Winnipeg ei olekaan halukas luopumaan Lambertista ilman hyvää tarjousta. Yksi vaihtoehto voisi olla, että siirtotakarajalla Winnipeg antaa Lambertin ja korkean varausvuoron vastineeksi jostain kokeneesta vahvistuksesta.
Tällä kaudella Lambertin näytöt ovat jääneet vaisuiksi. Hän on pelannut neljä NHL-ottelua tehoin 1+0 ja neljä AHL-ottelua tehoin 0+0.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- New Jersey -tähden kausi päättyy leikkauspöydälle – MM-kisat sivu suun
- Lähde: Liigasta tuttu puolustaja lähtee Pohjois-Amerikasta – palaa Ilvekseen!
- Nimet paperissa – Boston Bruins kiinnitti NHL-superlupauksen
- NHL:stä rysähti iso uutinen – pitkäaikainen johtohahmo lähtee
- Yllättävä ulostulo: Montreal-pomo puhuu Patrik Laineesta ensimmäistä kertaa
- Kevin Lankinen ja Ville Husso ehdolla NHL-palkinnon saajaksi
- MTV Urheilu: HPK:n tähtimaalivahti Kim Saarinen lähtee Pohjois-Amerikkaan
- Brady Tkachuk siirtohuhujen keskellä – ”Vakavasti otettavia keskusteluja”
- Patrick Kanen hölmöily maksoi playoff-paikan? ”Kamalin tunne urallani”
- IS: Suomen NHL-lahjakkuus haluaa MM-kisoihin -soittoa ei ole tullut
- Huippujoukkueet kohtaavat heti – tässä NHL:n ensimmäinen pudotuspelipari!
- Colorado Avalanche: karu takaisku
- Patrick Kanen hölmöily maksoi playoff-paikan? ”Kamalin tunne urallani”
- NHL:ssä karu onnettomuus – Jon Cooper: ”Hänen kuuluu menettää työnsä”
- Brady Tkachuk siirtohuhujen keskellä – ”Vakavasti otettavia keskusteluja”
- Yllättävä ulostulo: Montreal-pomo puhuu Patrik Laineesta ensimmäistä kertaa
- Toronto Maple Leafs tekemässä mielenkiintoisen kaappauksen – tässä uusi päävalmentaja?
- IS: Suomen NHL-lahjakkuus haluaa MM-kisoihin -soittoa ei ole tullut
- Useat NHL-seurat varaamattoman kaksikon perässä – KHL:n maalitykki kerää hurjaa kiinnostusta
- Kevin Lankinen ja Ville Husso ehdolla NHL-palkinnon saajaksi