IL: Mikael Granlund kommentoi seurasiirtoaan – tästä syystä valitsi Anaheimin

Mikael Granlund vaihtoi aiemmin tällä viikolla seuraa NHL:ssä. Vapaiden pelaajien markkinoiden avauduttua Granlund siirtyi Anaheim Ducksin riveihin kolmen vuoden sopimuksella, joka takaa suomalaiselle seitsemän miljoonaa dollaria per kausi.
Granlund, 33, aloitti viime kauden San Jose Sharksissa, jossa hän viimeisteli 52 otteluun tehot 15+30=45. Hän pelasi loppukauden Dallas Starsissa, jossa hän ehti pelaamaan 31 runkosarjaottelua pistein 7+14=21 sekä 18 pudotuspeliä tehoin 5+5=10.
Sekä Granlundilla että Dallasilla olisi ollut halukkuutta jatkosopimukseen, mutta palkkakattohaasteiden takia jatkosopimusta ei saatu tehtyä. Granlund kommentoi seurasiirtonsa taustoja Iltalehdelle Kalastajatorpalla järjestetyssä Bermudan Kannu -tennisturnauksessa.
– Aluksi oli totta kai molemminpuolinen halu jatkaa Dallasissa, mutta he eivät saaneet tilaa palkkakattoon, että se olisi ollut mahdollista. Sitten piti valita toinen joukkue, ja Anaheim sopi parhaiten tähän elämäntilanteeseen, Granlund kertoi.
Granlund näkee, että Anaheimilla on hyvät mahdollisuudet pudotuspeleihin. Tähän näkemykseen vaikuttaa muun muassa joukkueen uusi päävalmentaja, kokenut Joel Quenneville.
– Anaheim on nousussa oleva joukkue ja jo viime kaudella he ottivat steppiä eteenpäin. Siellä on myös uusi valmentaja, joka tietää mitä voittaminen vaatii. Toivottavasti pystytään pelaamaan niin hyvin, että ollaan pudotuspelijoukkue ensi kaudella, Granlund sanoi.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- IL: Mikael Granlund kommentoi seurasiirtoaan – tästä syystä valitsi Anaheimin
- Kaapo Kakosta uutta tietoa!
- NHL-mörkö löi rahoiksi – 8,35 miljoonan dollarin tilipussi!
- No nyt! Marc-André Fleurya houkutellaan palaamaan eläkkeeltä NHL:ään
- 28-vuotias NHL-hyökkääjä päättää pelaajauransa: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Washington Capitals kiinnitti entisen ykköskierroksen varauksen
- San Jose Sharks nappasi siirtolistalta yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -voittajan
- Carolina-tähti vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- Nyt jysähti – tässä Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura!
- St. Louis Blues vahvisti rivejään – haaviin 25 maalin mies vapailta markkinoilta
- Carolina-tähti vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- No nyt! Marc-André Fleurya houkutellaan palaamaan eläkkeeltä NHL:ään
- San Jose Sharks nappasi siirtolistalta yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -voittajan
- Kaapo Kakosta uutta tietoa!
- 28-vuotias NHL-hyökkääjä päättää pelaajauransa: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- NHL-mörkö löi rahoiksi – 8,35 miljoonan dollarin tilipussi!