San Josen tähti paljastaa lämpimän muiston Mikael Granlundista – ”Hän oli mahtava johtohahmo”

Mikael Granlund on tuorein suomalainen treidin kohteeksi joutunut pelaaja NHL:ssä San Jose Sharksin kaupattua miehen Dallas Starsiin viime viikonloppuna.
Granlundin kanssa paljon samassa ketjussa tällä ja viime kaudella Sharksissa pelannut Fabian Zetterlund, 25, kertoo The Hockey Newsille joukkueen jääneen kaipaamaan johtajaansa.
– Tämä on kova paikka. Hän oli mahtava johtohahmo tälle joukkueelle. Tottakai tämä on bisnestä ja sen osalta on vaikea tehdä mitään. On vain pakko mennä eteenpäin, mutta tulen kaipaamaan häntä paljon, Zetterlund kertoo.
Ruotsalaishyökkääjän mukaan Granlund otti hänet heti siipiensä suojaan saavuttuaan joukkueeseen, johon New Jersey Devils oli kaupannut Zetterlundin edelliskauden lopulla.
– Hän oli aina niin mukava minua kohtaan. Opin häneltä paljon. Hän otti minut siipiensä suojaan ja teki minusta paremman jääkiekkoilijan.
– Kun hän tuli San Joseen, hän sanoi minulle ensimmäisissä tai toisissa harjoituksissa, että ”tulepas tänne ja tehdään näitä juttuja”. Jatkoimme samaa koko viime ja tämän kauden ajan, Zetterlund paljastaa.
Ennen Granlundin tuloa 22 ottelussa tehot 0+3 Sharks-paidassa edelliskaudella iskenyt Zetterlund nousi suomalaissentterin rinnalla uudelle tasolle ja iski viime kaudella uransa ennätyspisteet 24+20=44. Tällä kaudella nämä lukemat ovat parantumassa jälleen ruotsalaisen kasattua 54 peliin jo 14+18=32 pistettä.
LUE MYÖS:
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Sopimus purkissa – Lassi Thomson palaa NHL:ään!
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Florida jyräsi voiton päähän mestaruudesta – suomalaiset kovassa iskussa
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Lähde: Sam Bennett jatkaa Floridassa – solmimassa jättimäisen jatkosopimuksen
- Hurja huhu! Tällaistako jättisopimusta Carolina tarjoaa Mitch Marnerille?
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Rangersilta tyly ilmoitus tähtipakille – treidi luvassa?
- Entinen kärkivaraus kaupattiin NHL:ssä – alla huippukausi Ruotsissa
- Todellinen NHL-kiertolainen siirtyy Eurooppaan – tässä uusi seura
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan