Lady Byng -ehdokkaat julki – tästä porukasta valitaan NHL:n herrasmiespelaaja
Lady Byng Memorial Trophy on NHL:n herrasmiespalkinto, joka jaetaan vuosittain pelaajalle, joka on kauden aikana osoittanut parasta urheiluhenkeä ja herrasmiesmäistä käytöstä yhdistettynä pelin hyvään tasoon.
Tämän kauden osalta ehdokkaat Lady Byng -palkinnon voittajaksi ovat Toronto Maple Leafsin Auston Matthews, Vancouver Canucksin Elias Pettersson sekä Carolina Hurricanesin Jaccob Slavin.
Matthews tehtaili 81 runkosarjaotteluun tehopisteet 69+38=107 voittaen NHL:n maalipörssin ja ollen pistepörssin kuudes. Hänen tehotilastonsa oli +31. Matthews sai koko kaudella 20 jäähyminuuttia eikä hän ole kahdeksanvuotisen NHL-uransa aikana saanut kertaakaan yli 20 jäähyminuuttia kauden aikana.
Pettersson viimeisteli 82 otteluun tehopisteet 34+55=89 ollen joukkueensa kolmanneksi paras maalintekijä ja pistemies. Tehotilastoon hän keräsi lukeman +20. Pettersson sai koko kaudella vain 12 jäähyminuuttia ja hänen kuuden vuoden NHL-uransa yhden kauden ”jäähyennätys” on 18 minuuttia.
Slavin keräsi 81 otteluun tehopisteet 6+31=37 ja oli joukkueensa kolmanneksi tehokkain puolustaja. Tehotilastoon hän kirjasi lukeman +21. Slavinille vihellettiin runkosarjassa kahdeksan jäähyminuuttia. Yhdeksän NHL-kautensa aikana Slavin on jäänyt neljä kertaa alle kymmenen jäähyminuutin. Enimmillään hänelle on vihelletty 18 jäähyminuuttia kaudessa ja vähimmillään vain kaksi minuuttia.
Slavin on ollut ehdolla Lady Byng -palkinnon voittajaksi kaksi kertaa ja voittanut sen kerran. Matthews on ollut ehdolla kaksi kertaa. Petterssonille tuore ehdokkuus on hänen ensimmäisensä.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt se tuli julki – Edmonton Oilers teki kohuhankinnan!
- Sisäpiirilähteet: Kaapo Kakon ympärillä käynnistyi odottamaton siirtokuvio – ratkaisu voi tulla pian
- Tässä ovat NHL:n kesän vapaiden markkinoiden kuumimmat nimet
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Edmonton Oilers -järkäleelle viiden vuoden jatkosopimus
- Jättipommi – Pekka Rinne valittiin Hockey Hall of Fameen: ”Melkoinen yllätys”
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Yksi kesän kuumimmista NHL-nimistä katosi markkinoilta juuri ennen avautumista – jättidiili valmis
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Toimittaja: Kasperi Kapanen vaihtamassa joukkuetta NHL:ssä!
- Yksi vaihtoehto vähemmän vapaille markkinoille – Edmonton teki 20 miljoonan diilin NHL:ssä
- Näkökulma: Brady Tkachuk -kaupan voittajasta ei ole epäselvyyttä
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Näihin neljään seuraan Brady Tkachuk oli valmis siirtymään
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Jarmo Kekäläinen iski tähdelleen hurjan sopimustarjouksen – lähes 50 miljoonaa dollaria!
- Kaupataanko Rasmus Ristolainen viimein? ”Todennäköisesti”
