Kimmo Timonen paljastaa: Supertähtipelikaveri oli melkoinen k*sipää – ”Kukkopoika!”
Stanley Cup -voittaja Kimmo Timonen paljastaa Kimanttia-podcastissa oman peliuransa kukkopoikamaisimman pelikaverinsa.
Entisen tähtipuolustajan valinta kohdistuu Philadelphia Flyersin aikaiseen pelikaveri Chris Prongeriin, joka voitti sittemmin Stanley Cupin Anaheim Ducksin paidassa. Timosen mukaan Pronger todella tiesi arvonsa pukukopissa.
– Persoonia saa olla ja niitä pitää olla. Jos mä sanon rehellisesti, niin Chris Pronger – aikamoinen tähti NHL:ssä, mutta vähän sellainen kukkoilija. Mutta se piti kuitenkin sen kukkoilun kurissa ja piti huolta siitä että kun peli alkaa, niin se kukkoilu ei siirry sinne koppiin.
– Se esiintyi enemmänkin sellaisena johtajuutena ja hän näytti olevansa se kukkoilija myös siellä jäällä. Se ei ollut sellaista kukkoilua, joka olisi haitannut joukkuehenkeä. Jos pitäisi joku pelaaja valita, joka oli kukkoilija, niin se tulee ensimmäisenä mieleen, Timonen muistelee Flyers-aikojaan.
– Kuitenkin kun peli alkoi, niin sen yksi ja ainut päämäärä oli se, että joukkue pärjää, Timonen lisää.
Voit kuunnella tuoreimman Kimanttia-jakson kokonaisuudessaan täältä.
LUE MYÖS:
- Näitä pelaajia Jarmo Kekäläinen tarjosi Connor Hellebuyckista – jättitarjouksen yksityiskohtia julki
- Montreal Canadiensille järisyttävä takaisku – NHL-supertähden teräsmiesputki poikki
- Carolinan tähtipuolustajan siirtosaaga kärjistyy – päävalmentajan mitta tuli täyteen
- Jarmo Kekäläinen löi kortit pöytään – NHL-maalitykille luvassa hurja vuosipalkka
- Carolina Hurricanes: jättivahvistus!
- Boston Bruins teki rahakkaan kiinnityksen – lähes 12 miljoonaa dollaria
- Brady Tkachuk sai jäätävän vastaanoton Ottawassa – fanit buuasivat ja heittivät pelipaitoja jäälle!
- Patrik Laineen tilanteesta merkittävä paljastus – suomalaispyssyn itseluottamus yhä luja
- Brady Tkachukilta tiukka vastaus velloviin huhuihin: ”Olen iso poika”
- Simon Edvinsson ja Detroit löivät kortit pöytään – siirtosaaga sai uuden käänteen
- Brady Tkachuk palaa Ottawaan – lähetti suoran viestin faneille
- Patrik Laineesta jymypaljastus – NHL-seuran kanssa käyty jo neuvotteluja!
- Tehohyökkääjä jäi ilman NHL-sopimusta – uusi seura selvillä
- HIFK:n hyökkääjä lähti Pohjois-Amerikkaan – nyt tuli karu pudotus!
- Carolinan tähtipuolustajan siirtosaaga kärjistyy – päävalmentajan mitta tuli täyteen
- Carolina Hurricanes: jättivahvistus!
- Simon Edvinsson ja Detroit löivät kortit pöytään – siirtosaaga sai uuden käänteen
- Näitä pelaajia Jarmo Kekäläinen tarjosi Connor Hellebuyckista – jättitarjouksen yksityiskohtia julki
- Dylan Larkin teki ison myönnytyksen – siirtolistalle seitsemän uutta NHL-seuraa
- Floridan tähtimaalivahdille uusi takaisku – näin pitkään sivussa