Kanadalaisjoukkueiden asema Yhdysvaltoihin keskittyvässä NHL:ssä puhuttaa mediassa tasaisin väliajoin.

Viime aikoina tikunnokkaan on noussut Winnipeg Jetsin laskenut suosio paikallisten keskuudessa. Katsojat tuntuvat hylänneen seuran ainakin osittain, mikä on nostanut esille puheet pienen markkina-alueen seuran muutosta toisaalle – jo toistamiseen.

Toronto Sunin kolumnisti Steve Simmons lataa karun arvion Jetsin nykytilasta.

– Mikäli NHL-jääkiekko ei kannattele itseään Winnipegissä, komissaari Gary Bettmanilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin siirtää joukkue johonkin monista yhdysvaltalaiskaupungeista, joissa se onnistuu. Jetsillä on kenties koko NHL:n vakavaraisin omistaja, mutta rahan ja suosion menetys ei ole oikea suunta, Simmons maalailee.

Winnipeg-fanien onneksi NHL:llä on Jetsin lisäksi toinenkin murheenkryyni Arizona Coyotesissa. Coyotesin uskotaankin olevan ensimmäisenä liipasimella mahdollisia muuttoja suunniteltaessa.

LUE MYÖS: