Juuso Välimäki loukkaantui vakavasti eikä saanut heti sairaalahoitoa – olisi voinut kuolla

Arizona Coyotesin puolustaja Juuso Välimäki koki kovia marraskuun ottelussa Dallas Starsia vastaan. Hän loukkaantui vakavasti saatuaan Jani Hakanpään lämärin suoraan kasvoihinsa. Ottelu jäi Välimäen osalta kesken ja hänet kiidätettiin ambulanssilla sairaalaan.
Daily Faceoffin mukaan ambulanssi jätti Välimäen, tämän vaimon ja Coyotesin työntekijän päivystykseen hoitamaan itse asiaansa. Sairaalassa riitti kiirettä muun muassa ampumatapausten vuoksi. Alustavien tutkimusten jälkeen Välimäkeä neuvottiin menemään hotelliin ja palaamaan sairaalaan seuraavana aamuna.
Välimäki oli pahassa kunnossa. Puolustajan kasvot olivat veressä, hänellä oli reikä suussa ja runsasta sisäistä verenvuotoa. Jos Välimäki todella olisi jäänyt ilman hoitoa ja mennyt hotelliin, hän olisi lääkäreiden mukaan mahdollisesti nukkuessaan tukehtunut omaan vereensä.
Välimäki sai hoitoa lopulta vasta viisi tuntia myöhemmin. Hänen vaimo Vilma otti yhteyttä pelaajajärjestö NHLPA:han, joka järjesti suomalaisell hoitoa.
Välimäen suuvamma vaati 55 tikkiä. Lisäksi hänen kasvojensa luu oli murtunut ja hän menetti kolme hammasta.
Nyt NHL ja NHLPA tutkivat yhdessä, jätettiinkö tapauksessa noudattamatta NHL:n protokollaa loukkaantuneiden pelaajien suhteen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Sopimus purkissa – Lassi Thomson palaa NHL:ään!
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Florida jyräsi voiton päähän mestaruudesta – suomalaiset kovassa iskussa
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Lähde: Sam Bennett jatkaa Floridassa – solmimassa jättimäisen jatkosopimuksen
- Hurja huhu! Tällaistako jättisopimusta Carolina tarjoaa Mitch Marnerille?
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Rangersilta tyly ilmoitus tähtipakille – treidi luvassa?
- Entinen kärkivaraus kaupattiin NHL:ssä – alla huippukausi Ruotsissa
- Todellinen NHL-kiertolainen siirtyy Eurooppaan – tässä uusi seura
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan