Huipputehot harjoituskaudella vain laiha lohtu – Ottawa Senatorsin suomalaislupaus passitettiin farmiin
Ottawa Senatorsin riveissä tehokkaan NHL-harjoitusleirin pelannut Roby Järventie, 21, aloittaa kautensa komeista otteistaan huolimatta farmiliigan puolella.
Treenipeleissä tehot 4+1 iskenyt Nuorten Leijonien ja Ilveksen entinen tähti aloittaa jo kolmannen kautensa AHL:n Belleville Senatorsissa. NHL-vastuusta nuorukainen ei ole toistaiseksi päässyt Amerikan pestinsä aikana nauttimaan. Viime kaudella toisen polven kiekkoilija iski 40 AHL-pelissä 16 maalia ja 30 tehopistettä.
– Olen pelannut paljon paremmin. Itseluottamukseni on korkeammalla ja olen paremmassa kunnossa. Kun tunnet pelisysteemin ja vauhdin, on helpompaa pelata. Toivon tekeväni vaikutuksen, Järventie kommentoi Ottawa Sunille ennen farmikomennustaan.
Järventien kanssa saman kohtalon koki seuran suomalaisista jo aiemmin kevään MM-kisoissa Leijonien takalinjoilla luutinut Nikolas Matinpalo. Suomalaisista vain ykkösvahti Joonas Korpisalo avaa kautensa Senatorsin NHL-miehistössä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Vancouver rysäytti: tässä uusi GM – Sedinin veljeksille huippupesti!
- Boston Bruins kiinnitti MM-kisahyökkääjän
- Aleksander Barkov hehkuttaa uutta Leijonat-ketjukaveriaan: ”Tykkäsin paljon siitä, miten hän pelaa”
- Onko Leijonissa ovi auki lisävahvistuksille NHL:stä? Näin Antti Pennanen vastaa
- Edmonton Oilers rysäytti ison uutisen: Päävalmentaja vaihtuu!
- IS: Joonas Donskoilta armoton näkemys Jesse Puljujärven NHL-unelmasta
- Tyly arvio Connor McDavidista: Tämä ratkaisee jatkon Edmontonissa
- NHL:n otteluohjelma 2025–26: Ottelut ja aikataulu
- NHL:ssä täysin ällistyttävä temppu – vain Teemu Selänne on pystynyt samaan
- NHL-kausi 2025-2026 | NHL:n kaikki tulokset
- Patrik Laine nousi puheeksi MM-kisoissa – NHL-tappelija tyrmäsi suomalaistykin toiminnan IL:lle
- Ensi kaudeksi NHL:ään? Näin Tappara-tähti Benjamin Rautiainen vastasi
- NHL-legenda ulos Torontosta!
- Aleksander Barkov hehkuttaa uutta Leijonat-ketjukaveriaan: ”Tykkäsin paljon siitä, miten hän pelaa”
- MTV: Joonas Korpisalo rikkoi hiljaisuuden – viesti oli selvä
- The Athletic: Matthew Knies siirtohuhuissa – hurja tarjous pöydällä
- MM-kisat: NHL-tähti lähti kotiin
- NHL jyrähti: Boston Bruinsin tähtipuolustajalle jättimäinen pelikielto
- Leijonien ketjut julki! Aleksander Barkovin rinnalla paljon kokemusta
- IS: Joonas Donskoilta armoton näkemys Jesse Puljujärven NHL-unelmasta