Anaheim Ducks yllätti NHL-seuraajat viime kesänä seuran solmittua vuoden mittaisen sopimuksen Dallas Starsin jättäneen tähtipuolustaja John Klingbergin kanssa.

Konkaripuolustajan tuomista nuorennusleikkauksen keskellä olevaan ankkalaumaan pidettiin outona ratkaisuna. GM Pat Verbeekin mukaan seitsemän miljoonan dollarin vuosipalkan antaminen ruotsalaiselle oli itse asiassa varsin looginen teko.

– Kiinnostus oli molemminpuolista. Yritin kiinnittää hänet jo aiemmin vapaiden markkinoiden auettua, mutta en ollut kiinnostunut seitsemän vuoden sopimuksesta. Uskoakseni hän etsi kuitenkin paikkaa, jossa saa pelata yhdessä hyvien pelaajien kanssa ja pedata hyvää asemaa seuraavia sopimusneuvotteluja ajatellen, Verbeek avaa The Athleticille.

– Itse taas etsin pelaajaa, joka voisi opettaa Jamie Drysdalen kaltaisille nuorille puolustajille hyökkäyspelin saloja, Verbeek kertoo.

Verbeek myöntää, että mikäli Ducks ei ole vielä valmis pudotuspeleihin, saa seura Klingbergistä oivallisen kauppakohteen NHL:n siirtotakarajalle tultaessa.

– Mielestäni tämä (Klingbergin sopimus) on kaikin puolin hyvä joukkueemme kannalta, Verbeek naulaa.

Yhdeksättä NHL-kauttaan pelaava Klingberg edusti koko aiemman NHL-uransa Dallas Starsia.