Florida Panthers on palkannut Paul Mauricen seuran uudeksi päävalmentajaksi, raportoi Sportsnetin toimittaja Elliotte Friedman. Panthersin väliaikaisena päävalmentajana toiminut Andrew Brunette hyppää sivuun tehtävistään.

Maurice on ollut vapailla markkinoilla viime joulukuusta lähtien, kun hän erosi omatoimisesti Winnipeg Jetsin päävalmentajan pestistä. 54-vuotias NHL:n mestariluotsi valmensi Jetsiä vuodesta 2013 lähtien. Maurice paljasti eron jälkeen lehdistötilaisuudessa, että hän oli menettänyt koronapandemian aikana intohimonsa työtään kohtaan.

Daily Faceoff -sivuston toimittaja Frank Seravallin mukaan Brunette saa jatkaa halutessaan seuran sisällä ”merkittävässä” virassa. Brunette hyppäsi kesken viime kauden John Quennevillen tilalle päävalmentajaksi ja johti Panthersin NHL:n runkosarjan parhaaksi joukkueeksi. Brunette valittiin tällä kaudella ehdokkaaksi NHL:n parhaalle valmentajalle jaettavaan Jack Adams -palkintoon.

Frank Seravalli

@frank_seravalli
Hearing #FlaPanthers are expected to introduce Paul Maurice as their next head coach soon, perhaps tomorrow.

Source says Andrew Brunette will be offered a “significant role” to remain with the team, if he’s interested.

First on Maurice hiring: @DarrenDreger.