Näkökulma: NHL on polvillaan kaikkien aikojen parhaan maalintekijän edessä – Aleksandr Ovetškin on Vladimir Putinin propagandakoneiston mallioppilas
NHL julkaisi viime yönä tiedotteen, jossa se kertoi lopettavansa yhteistyön venäläisten kumppaneidensa kanssa. NHL vaati Ukrainan kriisille rauhanomaista päätöstä ja laittoi jäihin venäjänkieliset sivustonsa verkossa ja sosiaalisessa mediassa.
Yksi asia tuntuu kuitenkin olevan pyhä. Ehkä kaikkien aikojen paras maalintekijä, Washington Capitalsin kapteeni Aleksandr Ovetškin poseeraa yhä Instagramissa profiilikuvassaan Vladimir Putinin kanssa.
NHL ei ole koskaan ottanut kantaa Putinin propagandaa ajavien supertähtiensä, Ovetškinin ja Pittsburgh Penguinsin Jevgeni Malkinin toimintaan.
”Hän on presidenttini”
Ovetškin tuki Putinia näyttävästi vuonna 2014, kun Venäjä aloitti sotatoimet Itä-Ukrainassa. Ukrainalaisten syyttely ja Putinin toimien pitäminen oikeutettuina ovat kuin suoraan Putinin propagandakoulun oppikirjasta.
Viime viikon perjantaina Ovetškin astui median eteen kommentoimaan Venäjän hyökkäystä. Hän puhui kieli keskellä suuta siitä, kuinka hän toivoo, että sotatoimet loppuisivat.
Kaikesta huolimatta Ovetškin valitsi puheessaan yhä Putinin puolen.
– Hän on presidenttini, Ovetškin kommentoi, kun toimittaja kysyi tukeeko hyökkääjätähti yhä Putinia.
Voit katsoa Ovetškinin kommentit videolta alta tai tästä linkistä. Juttu jatkuu videon jälkeen.
Maaliennätysjahdin seuraaminen tuntuu irvokkaalta
NHL:ssä on jo useamman vuoden ajan kohuttu Ovetškinin uran maalitahdista. Wayne Gretzky johtaa sarjan kaikkien aikojen maalitilastoa. The Great One osui urallaan maalipuiden väliin 894 kertaa.
Ovetškin on tehnyt urallaan 762 maalia. Venäläinen on 36-vuotias, joten ennätyksen rikkominen on mahdollisuuksien rajoissa.
Maaliennätysjahdin seuraaminen tuntuu kuitenkin irvokkaalta. Urheilullisesti upeat saavutukset peittyvät sen alle, että Ovetškin tukee valtionjohtajaa, joka aloitti täysin oikeuttamattoman hyökkäyssodan modernissa Euroopassa.
Se on asia, johon NHL:n on yksinkertaisesti pakko puuttua.
- Venäjä palaa MM-kisoihin – näin käy, jos Suomen NHL-tähti boikotoi turnausta
- IS: Mikko Rantaselta jäi jättimiljoonat saamatta – nyt paljastui kipeä syy
- Sebastian Ahon Carolina ilmaiskanavalle – NHL-faneille melkoinen jättipotti!
- Detroit sai tarpeekseen Dylan Larkinista – GM teki ratkaisun, joka tuntuu
- Konsta Heleniukselle karu takaisku NHL:ssä – vieraskiertue jäi kesken
- Dylan Larkin sai tarpeekseen: Kieltäytyy pelaamasta – agentti perustelee ratkaisua
- Dylan Larkinin jättitreidi lähestyy – nyt tuli vihje uudesta seurasta
- Aleksander Barkovin paluusta huojentava uutinen – Paul Maurice paljasti aikataulun
- Kuka on NHL:n paras maalivahti? Näin Pekka Rinne vastaa: ”Tunnistettava tyyli”
- NHL-veteraani teki yllättävän siirtoratkaisun – ”Vaimoni haluaa tappaa minut”
- Suomalaishyökkääjä nousi Dallasin ykkösketjuun – Mikko Rantanen jakoi vuolaat kehut: ”Todella hyvä pelaaja”
- IL: Jesse Puljujärveltä suorat sanat NHL-paluusta: ”En tyydy tähän liigaan”
- Carolina Hurricanes: huippu-uutinen!
- Antti Mäkiseltä jymypaljastus Patrik Laineen tilanteesta
- Jarmo Kekäläinen virittelee NHL-jättikaappausta – tähtisentteri kiikarissa: ”Neuvotteluja käyty”
- Patrik Laineen NHL-tilanteesta tyly arvio – sisäpiiritoimittaja nosti esiin kiusallisen epäilyn
- Kasperi Kapanen kirjasi hirmulukeman – Connor McDavidkin jäi taakse
- Kuka on NHL:n paras maalivahti? Näin Pekka Rinne vastaa: ”Tunnistettava tyyli”
- Käsittämätön vire! 21-vuotias yllättäjä on noussut NHL:n parhaaksi maalivahdiksi
- Dylan Larkin sai tarpeekseen: Kieltäytyy pelaamasta – agentti perustelee ratkaisua