Nyt puhuu NHL:stä kohupotkut lipsautuksestaan saanut ex-tuomari – sanoo yrittäneensä peitellä virhettä

Tim Peel nousi ikäviin otsikoihin vain kuukausi ennen suunniteltua eläköitymistään. Nashville Predatorsin Viktor Arvidssonille annetun jäähyn jälkeen jo 1990-luvulla uransa aloittanut erotuomari kuultiin myöntämässä kollegalleen, ettei rike ollut kummoinen, mutta Predatorsille piti jäähy saada.
Tästä lähti liikkeelle isompikin keskustelu siitä, miten tuomarit yrittävät pitää pelit tasaisena ja tässä siitä tuli vihdoin todiste. Peel myöntää, että jos toiselle joukkueelle on vihelletty viisi jäähyä ja toiselle ei yhtään, voi pilli olla vähän herkemmässä toiseen suuntaan. Tämä ei ollut kuitenkaan Arvidssonin jäähyn takana, sillä Predatorsia vastaan pelanneelle Detroit Red Wingsille oli vihelletty vain yksi jäähy.
— Olin keskialueella ja luulin aidosti Arvidssonin kampanneen Detroitin pelaajan, Peel kertaa. Mutta heti kun olin nostanut käteni ylös, tajusin ettei tilanteessa ehkä tapahtunutkaan kampitusta. En nähnytkään tilannetta niin kuin luulin.
Tilanteen jälkeen Peelin sanojen mukaan puolustusmekanismi pääsi valloilleen. Hän ei uskaltanut myöntää Kelly Sutherlandille, yhdelle NHL-historian arvostetuimmista tuomareista, että oli tehnyt virheen.
Ottelun jälkeen NHL:n tuomaripäällikkö Stephen Walkomin soittaessa tapahtuneesta Peelillä ei ollut hajuakaan, mistä oli kyse. Tilanteen selvittyä pinteessä ollut nykyinen ex-tuomari soitti sekä Predatorsin GM:lle että päävalmentajalle. Vastaanotto Predators-leiristä oli ymmärtäväistä, mutta mediakohun vuoksi työpaikka ei ollut pelastettavissa ja jäähyväiset NHL-kiekosta olivat Peelille vähän erilaiset odotuksiin nähden.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Yllätyskauppa – Viktor Arvidsson vaihtaa NHL-seuraa!
- Logan Stankoven solmi kahdeksan vuoden jatkosopimuksen Carolinan kanssa
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- Vancouver rysäytti kaksi jättisopimusta: Thatcher Demkolle hurja vuosipalkka
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Patrick Kanelle uusi NHL-sopimus!
- Columbus lätkäisi entiselle kärkivaraukselle lähes 60 miljoonan dollarin sopimuksen
- Edmontonin tähtipakille rahakas jatkosopimus – sai tuntuvan palkankorotuksen
- Ottawa Senators kiinnitti nuoren suomalaisvahdin
- Florida sorvasi kaksi jättisopimusta – Aaron Ekblad ja Brad Marchand kiinnitetty!
- Viimein! Anaheim Ducks kauppasi John Gibsonin
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Mitch Marnerin tilanteessa uusi dramaattinen käänne
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Karmea yllätyspaljastus: NHL-supertähden ura voi olla ohi
- Ville Husson ensi kauden NHL-seura selvisi – miljoonadiili!
- Vegas ja Nashville jysäyttivät kolmen pelaajan jättikaupan!
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä
- Nämä suomalaiset varattiin NHL-draftissa