Zach Parisella alla erilainen kesä – ulososto ei ole katkeroittanut rautaista ammattilaista: ”Mielessä oli ristiriitaisia tunteita, mutta myös helpotusta”
Kuva: Getty Images
Perjantai muutti todeksi huhun, joka oli viemässä Minnesota Wildin ulosostamaa Zach Parisea NY Islandersiin. Sinne siirtyneen hyökkääjän sopimuksesta ei hiiskuttu juurikaan lisätietoja – kuten Islesin tapoihin kuuluu.
Pelaaja kertoi NHL:n nettisivuilla tuoreista tuntemuksistaan. Sinänsä rankka kohtalo, ulososto ei saanut miestä esimerkiksi katkeroitumaan.
– Sen jälkeen mielessä oli paljon kaikenlaisia ristiriitaisia tunteita, mutta samalla myös helpotusta. Sellaisen tapahtuessa sitä vain haluaa palata heti töihin ja olla valmis seuraavaan kauteen. Tiedän, että minulla on vielä jäljellä vuosia huippukiekkoilijana,
– Minun mielestä nämä jutut tekivät kesästä ainutlaatuisen, mutta samalla jännittävän lisämotivaatiolla.
37-vuotiaan olympialaisten hopeamitalistin ura taalaliigassa on mittava ja komea. Yhdysvaltalainen edusti New Jersey Devilsiä sesongit 2005-12 ollen siellä apukapteeni ja kauden ajan myös kapteeni. Urakka Devilsissä päättyi kesällä 2012 tappioon Stanley Cupin finaaleissa Los Angeles Kingsiä vastaan.
Wildissa hän puolestaan pelasi kaudet 2012-21 toimien joukkueen apukapteenina.
Jenkki on kertonut Devilsin tyylin sopivan hänen omaan pelityyliin, ja samalla ympäristö on tuttu. Islandersin päävalmentaja Lou Lamoriello toimi Devilsin GM:nä, kun Parise pelasi siellä. Devils-taival päättyi Los Angeles Kingsiä vastaan Stanley Cupin finaalitappioon.
– Loun joukkueissa on aina tietynlainen tyyli pelata. Minun yksi parhaista ominaisuuksistani on kilpailukyky.
Devilsin oma vuoden 2003 ykköskierroksen 17. varaus on pelannut taalaliigassa kaikkiaan 1165 ottelua pistein 430+460=890 (+56). Pisteitä odotetaan vanhoillakin päivillä.
– Näen itseni vaikuttamassa hyökkäyspelissä. Mutta mikä tärkeintä, olen vain palapelin yksi palanen.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL:n Hart-ehdokkaat julki – Macklin Celebrini jäi rannalle
- Chicago Blackhawks kiinnitti KHL-maalikuninkaan – verrataan Pavel Datsjukiin
- Ismo Lehkonen NHL-suosikin pelitavasta: ”Suomalaisten kannattaisi kopioida sataprosenttisesti”
- Lassi Thomson jättää NHL:n – tässä uusi joukkue!
- Pittsburgh Penguins iski pöytään kaksi pelaajakiinnitystä – läpimurtopelaajalle tuntuva palkankorotus
- Sebastian Aho jätti Teemu Selänteen taakseen
- Carolinan hurja meno jatkuu – Philadelphia sysättiin kuilun partaalle
- Nyt puhuu seurapomo: Mikko Rantasen vammasta uutta tietoa
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi – listalla kaksi ensikertalaista
- Väite siirtomarkkinoilta: Edmonton Oilers kaupittelee Darnell Nursea – tässäkö tuleva seura?
- Tässäkö tuleva NHL-mestari? Kimmo Timonen ihailee: ”Tulee Florida Panthers mieleen”
- Väite siirtomarkkinoilta: Edmonton Oilers kaupittelee Darnell Nursea – tässäkö tuleva seura?
- Paljastus: Jevgeni Malkin valmis todelliseen alediiliin!
- Tässä Aleksander Barkovin ketjutoverit Leijonissa
- IS: Suomalainen ex-NHL-tähti syytettynä naisen pahoinpitelystä
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi – listalla kaksi ensikertalaista
- Ismo Lehkonen NHL-suosikin pelitavasta: ”Suomalaisten kannattaisi kopioida sataprosenttisesti”
- NHL:n palkkakattoon radikaali muutos
- Philadelphia Flyers: karuja uutisia
- Vancouver Canucksilla kävi kylmät – tässä ovat NHL:n varausloton tulokset