Nyt puhuu Montreal-luotsi: paljasti syyn Jesperi Kotkaniemen katsomokomennukselle!
Kuva: Getty Images
Montreal Canadiensin päävalmentaja Dominique Ducharme sekoitti joukkueensa pelaavaa kokoonpanoa isolla kädellä ennen neljättä Tampa Bay Lightningia vastaan pelattua Stanley Cupin finaaliottelua.
Yhdeksi kokoonpanoruletin uhreista joutui Habsin 20-vuotias suomalaishyökkääjä Jesperi Kotkaniemi. Ducharme kommentoi Kotkaniemen katsomokomennusta tiistai-iltana medialle vahvistaen samalla nuorukaisen jatkavan suurella todennäköisyydellä katsomon puolella myös joukkueiden viidennessä finaalikohtaamisessa.
– Suurella todennäköisyydellä jatkamme samalla kokoonpanolla. Tässä ei ole mitään henkilökohtaista Kotkaniemeä tai ketään muutakaan (kokoonpanosta syrjäytettyä) kohtaan. Kyse on siitä, että meillä on kokoonpanossamme leveyttä sekä mahdollisuus hyödyntää sitä, Ducharme perusteli.
Kotkaniemen peliesityksissä ei varsinaisesti ole ollut moitteen sijaan. Entinen kolmosvaraus on nakutellut 19 pudotuspelissä tehot 5+3=8..
– Jälleen kerran, kyse ei ole rangaistuksesta. Toisinaan kohtaat jääkiekkoilijana näitä tilanteita. Hän on hyvä joukkuepelaaja ja ymmärtää tilanteen, vaikkei kukaan halua joutua passitetuksi katsomon puolelle, päävalmentaja alleviivaa.
Kotkaniemen katsomokomennuksen todellisen syyn uskotaan liittyvän siihen, että valmennus halusi tuoda Habsin rosteriin enemmän puolustusosaamista.
Canadiensin seuraava ”kuolemanottelu” on edessä torstain vastaisena yönä joukkueiden kohdatessa Tampa Bayssa pelattavassa viidennessä finaaliottelussa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pudotuspeleissä tylyä jälkeä: supertähti hirmuiskussa – suomalaisvahti pääsi tositoimiin
- NHL:n Hart-ehdokkaat julki – Macklin Celebrini jäi rannalle
- Chicago Blackhawks kiinnitti KHL-maalikuninkaan – verrataan Pavel Datsjukiin
- Ismo Lehkonen NHL-suosikin pelitavasta: ”Suomalaisten kannattaisi kopioida sataprosenttisesti”
- Lassi Thomson jättää NHL:n – tässä uusi joukkue!
- Pittsburgh Penguins iski pöytään kaksi pelaajakiinnitystä – läpimurtopelaajalle tuntuva palkankorotus
- Sebastian Aho jätti Teemu Selänteen taakseen
- Carolinan hurja meno jatkuu – Philadelphia sysättiin kuilun partaalle
- Nyt puhuu seurapomo: Mikko Rantasen vammasta uutta tietoa
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi – listalla kaksi ensikertalaista
- Tässäkö tuleva NHL-mestari? Kimmo Timonen ihailee: ”Tulee Florida Panthers mieleen”
- Väite siirtomarkkinoilta: Edmonton Oilers kaupittelee Darnell Nursea – tässäkö tuleva seura?
- Paljastus: Jevgeni Malkin valmis todelliseen alediiliin!
- Tässä Aleksander Barkovin ketjutoverit Leijonissa
- IS: Suomalainen ex-NHL-tähti syytettynä naisen pahoinpitelystä
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi – listalla kaksi ensikertalaista
- Ismo Lehkonen NHL-suosikin pelitavasta: ”Suomalaisten kannattaisi kopioida sataprosenttisesti”
- NHL:n palkkakattoon radikaali muutos
- Philadelphia Flyers: karuja uutisia
- Lassi Thomson jättää NHL:n – tässä uusi joukkue!