Voi morjes, mikä vire! Juuse Saros absurdissa tulituksessa – Aleksander Barkov ja kumppanit jäivät tylysti tyhjin käsin

Kuva: Getty Images
Nashville Predatorsin Juuse Saros joutui perjantaiyönä valtavaan kiekkosateeseen, kun tämän edustama joukkue yllätti Florida Panthersin luvuin 2-1.
– Veikkaan, että Saros joutui pelastamaan meidät turhan monta kertaa. Mutta saimme kaksi pinnaa ja olemme onnellisia niistä, Nashvillelle kummatkin maalit latonut Calle Järnkrok hymähti seuran kotisivuilla.
Pantteripaitojen ykkösketjun sentteri Aleksander Barkov jäi pisteittä maanmiehensä edessä, kun tämä otti peräti 40 torjuntaa. Kun ne kirjattiin tilastoihin eräkohtaisesti mallia 12+15+13, ei yksikään kaksikymppinen ollut nuorten maailmanmestarille mitenkään erityisen helppo.
– Pelaaminen on mukavaa ja minusta tuntui hyvältä. Tuo oli aika rohkeaa tekemistä meiltä. Me otimme pallosta kopin. Se oli meiltä sellainen luonnevoitto, pelin kakkostähdeksi valittu suomalaisvahti pyöritteli.
Preds-luotsi John Hynesin mukaan oli mukavaa nähdä Saros suorittamassa pelissä samalla tavalla kuin treeneissä.
– Hän oli eilisissä treeneissä erittäin hyvä. Juuse toi valtavan lisän joukkueelle.
– Maalivahtien on torjuttava 91,5-92,0 prosentin tarkkuudella tässä sarjassa, jotta peleistä irtoaa voittoja. Juuse teki niin.
Saroksen pinnat menivät pelissä kirkkaasti tuon yli lukemiin 97,6. Koko kauden prosentit näyttävät lukemia 90,3.
Nashville on keskisessä divisioonassa nyt kuudentena, kuusi pinnaa viimeistä jatkopaikkaa perässä. Kun nelossijan Chicago Blackhawks on pelannut ottelun enemmän, on Preds yhtäkkiä taas mukana jatkopaikkataistelussa. Florida keikkuu kakkosena, kaksi pinnaa kärkijoukkue Tampa Bay Lightningia perässä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Patrik Laineen tilanteesta uusi paljastus
- Kriisi kytee Torontossa: Valmentaja haukkui tähtiketjunsa – ”Olen kyllästynyt siihen”
- Ismo Lehkonen lataa hurjan ennustuksen Floridasta: ”Jäävät selkeästi ulos pudotuspeleistä”
- Brad Marchand palasi Bostoniin: murtui kyyneliin – vertaili Bruinsia ja Panthersia
- Matthew Schaefer teki uskomattoman tempun NHL:ssä!
- Kasperi Kapanen loukkaantui – nyt tipahti synkkiä uutisia
- Surkea tieto: Patrik Laine pitkään sivussa!
- Ukko-Pekka Luukkonen: AHL-komennus!
- Raju väite: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta – pakit tuli
- Florida Panthers: erinomainen suomalaisuutinen!
- Floridasta lähtöpassit saanut puolustaja: KHL kutsuu
- Raju väite: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta – pakit tuli
- Karu uutinen: Mark Stone pitkään sivussa
- Buffalo Sabresin tähtihyökkääjä lähtökuopissa – vaatii jättimäistä vuosipalkkaa
- Surkea tieto: Patrik Laine pitkään sivussa!
- Patrik Laineen vammasta uutta tietoa – sairausloma jatkuu
- NHL:n maalipörssin kärkinimi: Kahdeksan vuoden sopimustarjous pöydällä
- Kriisi kytee Torontossa: Valmentaja haukkui tähtiketjunsa – ”Olen kyllästynyt siihen”
- Ismo Lehkonen lataa hurjan ennustuksen Floridasta: ”Jäävät selkeästi ulos pudotuspeleistä”
- Buffalo-legendalta suoraa puhetta – haukkuu Sabresin GM:n pystyyn: ”Hänen täytyy olla…”