Ottawa Senators on päätynyt kovaan ratkaisuun entisen kärkivarauksensa osalta.

Joukkue purki perjantaina kesän 2015 2. kierroksen varauksensa Filip Chlapikin sopimuksen heivattuaan miehen ensin vuorokaudeksi siirtolistalle.

23-vuotias keskushyökkääjä on entinen Kanadan junnuliigan QMJHL:n tähtipelaaja, josta odotettiin pistelinkoa myös taalakaukaloihin. Mies on kuitenkin epäonnistunut ammattilaisurallaan pahemman kerran saaden reilun kolmen Senators-kautensa aikana tililleen vain 57 NHL-peliä tehoin 5+6=11.

Seuran tiedotteen mukaan sopimuksen purkaminen oli osapuolten yhteinen päätös. Chlapik on nyt rajoitettu vapaa agentti, joka voi halutessaan solmia sopimuksen minkä tahansa NHL-seuran kanssa. Todennäköisin vaihtoehto pelaajalle lienee kuitenkin paluu Euroopan kaukaloihin.

Ottawa Senators

@Senators
News Release: The #Sens have provided forward Filip Chlapik with his unconditional release: ottsens.com/3dPk3yT