Eläköitynyt Thomas Vanek lyttää NHL:n nykytason: ”Liiga ei ole enää kova”
Kuva: Getty Images
Thomas Vanek pelasi värikkään ja komean NHL-uran. Hän esiintyi 1029 NHL-ottelussa ja tykitti niissä tehot 373+416=789. Seurojakin mahtui vuosien varrelle useita: Buffalo Sabres, New York Islanders, Montreal Canadiens, Minnesota Wild, Detroit Red Wings, Florida Panthers, Vancouver Canucks ja Columbus Blue Jackets.
Vanek ei ole virallisesti eläköitynyt. Hän ei kuitenkaan ole pelannut kauden 2018-19 jälkeen. Itävaltalaistähti vieraili hiljattain The Instigators -podcastissä ja kertoi suoraan mielipiteensä NHL:n nykytasosta.
– Viimeiset neljä tai viisi vuotta – Zdeno Charaa lukuunottamatta – liiga ei ole enää kova. Me voimme varmaan kaikki olla siitä samaa mieltä. Kun me aikanaan pelasimme, oli Chris Prongereita ja Derian Hatchereitä. Silloin peli oli kovaa, Vanek kommentoi.
– Maalin edustalla olemisesta ei saanut silloin mitään jäähyjä. Tuomari sanoi ”hei, Pronger, rauhoitu” ja Pronger katsoi tuomaria ”älä puhu minulle enää ikinä” -ilmeellä.
LUE MYÖS:
- Nikolas Matinpalon laukaus kylvi tuhoa NHL:ssä – supertähden ketjukaveri pitkään sivussa
- Pittsburgh Penguinsille karu takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa
- Connor McDavid latoi taas jättitehot – paahtaa aivan poskettomassa pistetahdissa!
- Näitä pelaajia Jarmo Kekäläinen tarjosi Connor Hellebuyckista – jättitarjouksen yksityiskohtia julki
- Montreal Canadiensille järisyttävä takaisku – NHL-supertähden teräsmiesputki poikki
- Carolinan tähtipuolustajan siirtosaaga kärjistyy – päävalmentajan mitta tuli täyteen
- Jarmo Kekäläinen löi kortit pöytään – NHL-maalitykille luvassa hurja vuosipalkka
- Carolina Hurricanes: jättivahvistus!
- Boston Bruins teki rahakkaan kiinnityksen – lähes 12 miljoonaa dollaria
- Brady Tkachuk sai jäätävän vastaanoton Ottawassa – fanit buuasivat ja heittivät pelipaitoja jäälle!
- Näitä pelaajia Jarmo Kekäläinen tarjosi Connor Hellebuyckista – jättitarjouksen yksityiskohtia julki
- Carolinan tähtipuolustajan siirtosaaga kärjistyy – päävalmentajan mitta tuli täyteen
- HIFK:n hyökkääjä lähti Pohjois-Amerikkaan – nyt tuli karu pudotus!
- Carolina Hurricanes: jättivahvistus!
- Simon Edvinsson ja Detroit löivät kortit pöytään – siirtosaaga sai uuden käänteen
- Dylan Larkin teki ison myönnytyksen – siirtolistalle seitsemän uutta NHL-seuraa
- Floridan tähtimaalivahdille uusi takaisku – näin pitkään sivussa
- Brady Tkachukilta tiukka vastaus velloviin huhuihin: ”Olen iso poika”
- Pittsburghin superlupaus sai sairauskohtauksen lentokoneessa – lento keskeytyi ja pelaaja kiidätettiin sairaalaan
- Patrik Laineen tilanteesta merkittävä paljastus – suomalaispyssyn itseluottamus yhä luja