Artturi Lehkosen luistin teki karua jälkeä – Stanley Cup -voittajan pelit pelattu: ”Tätä kaikkea on ollut vaikea käsitellä”

NHL:ssä 725 runkosarjan peliä ja 104 pudotuspeliottelua pelannut Johnny Boychuk joutui lopettamaan uransa äskettäin. Eri mediat kirjoittivat, että silmävamma lopetti 36-vuotiaan pakin pelit.
Se tuli viime kaudella 67 peliä pistein 2+9=11 (-10) pelanneelle Boychukille Montreal Canadiensin Artturi Lehkosen luistimesta maaliskuun kohtaamisessa. Pelaaja sai silmäänsä peräti 90 tikkiä, mutta vamma ei parantunut koskaan kunnolla.
– Kaukonäköni on todella huono. Tätä kaikkea on ollut vaikea käsitellä, mennyt aika on ollut vaikeaa, pelaaja manaa NHL:n verkkosivujen haastattelussa.
Kuten oheinen video näyttää, oli NY Islandersin pelaaja paniikissa tapauksen jälkeen.
– Se on todella raskasta, kun joku kertoo sinulle, että ”pelisi on pelattu”, tai että ”et saa pelata”, Boston Bruinsin vuoden 2011 Stanley Cup -mestari huokaa.
Pelaaja luuti syksyllä kolmessa pudotuspeliottelussa, mutta tuolloin asiat eivät olleet enää hyvin.
– Pelaaminen ei ole käytännössä turvallista enää. Tulevaisuuden suhteen minulla ei ole mitään aavistusta siitä, mitä aion tehdä. Olen rampannut kaksi kuukautta putkeen lääkärissä, ja olen yrittänyt miettiä asioita.
– Olemme rakentaneet Long Islandille talon. Haluan olla siellä.
188 senttinen ja 103 kiloinen pelaaja nakutti runkosarjapeleissä tehot 54+152=206 (+123), pudotuspeleissä hän summasi saldon 13+17=30 (+15).

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Tässä Edmontonin maalivahti ”kuolemanpeliin” – Kasperi Kapasen kohtalo selvillä
- NHL-maalitykki vapaille markkinoille
- Jonathan Toews palaa NHL:ään – pöydällä kaksi seuravaihtoehtoa
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Kuusi ensimmäistä pelaajaa Suomen olympiajoukkueeseen valittu!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!