Panthersin suomalaispelaaja lainalle Liigaan – hyvät tehot latonut hyökkääjä perustelee ratkaisuaan

KalPalle ennen torstai-illan Lukko-peliä yhdeksässä ottelussa tehot 4+7=11 (+6) tehnyt Eetu Luostarinen (arkistokuvassa) on yksi lukuisista Liigassa pelaavista NHL-lainoista. Pelaaja on ottanut askeleita Pohjois-Amerikassa, ja se on näkynyt syksyn aikana Suomessa.
– Olen saanut voimaa ja luisteluvoimaa. Tuntuu, että pystyn haastamaan vielä vähän paremmin kuin vuosi-kaksi sitten. Pystyn pysymään kiekossa paremmin. Lihasta on tullut, ja siinä olen mennyt eteenpäin, pelaaja esittelee Liigan sivuilla.
Maailmanmestari pelasi viime kaudella ensimmäistä kertaa Pohjois-Amerikassa iskettyään Carolina Hurricanesin paidassa kahdeksassa pelissä tehot 0+1=1 (-2). Lisäksi kaikkiaan 49 AHL-peliä Charlotte Checkersissä ja Springfield Thunderbirdsissä toivat tehot 8+17=25 (-6).
– Oli hieno kokemus, että pääsin pelaamaan ne ensimmäiset pelit. Vauhti on kovaa. Pieni kaukalo vaikeuttaa asioita, ja kaikki tulee nopeammin. Pitää pitää pää ylhäällä ja laittaa kiekko ja jalat liikkeelle, kun kiekko tulee. Ne ovat varmasti ne isoimmat jutut.
Kevään 2019 maailmanmestari katsoo kohti Pohjois-Amerikkaa Suomessa.
– Ensinnäkin se, että pääsee pelaamaan, on iso juttu. Saan pidettyä kiekkotatsia yllä. Edellisistä peleistä oli yli puoli vuotta ennen syksyä. KalPan kanssa on ollut hyvää yhteistyötä, ja oli hyvä, että pystyin tulemaan tähän joukkueeseen. Varmasti oli loogisinta tulla kotiseuduille. Se oli hyvä ratkaisu.
Nykyään Florida Panthersin organisaatioon kuuluva pelaaja on varmuudella kolmisen viikkoa Suomessa.
– Vielä ei ole kuulunut varmaa tietoa, koska siellä alkaa. Marraskuun loppuun olen ainakin täällä. Jatkoa katsotaan, että onko sitten edessä jenkkeihin lähtö vai pelejä KalPassa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MTV: Antti Raannalta paljastus NHL-uraltaan – megatähti otti siipiensä suojaan
- San Jose Sharksilta iso uutinen: solmi vuoteen 2051 asti ulottuvan sopimuksen
- Elliotte Friedman: Tästä syystä Connor McDavid ei halua tehdä sopimusta Edmontonin kanssa
- Carolina kiinnitti kaksi uutta pelaajaa testisopimuksilla
- Connor McDavidilta iso paljastus tulevaisuudestaan!
- Kapteenilta iso paljastus: Flames-tähti kaupataan
- Paljastus Mitch Marnerin kytköksistä Anaheim Ducksiin: ”Kiinnostusta oli”
- Winnipeg-tähti kävi lonkkaleikkauksessa – nyt tipahti yllättävä uutinen
- Patrick Kane tavoittelee kruunua huimalle uralleen: ”Yksi asia joka puuttuu”
- Pudotuspeleissä loukkaantunut Roope Hintz kertoi loistouutisia tilanteestaan
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Connor McDavidilta iso paljastus tulevaisuudestaan!
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!
- Patrick Kane tavoittelee kruunua huimalle uralleen: ”Yksi asia joka puuttuu”
- Kapteenilta iso paljastus: Flames-tähti kaupataan
- Asiantuntijaraati listasi NHL:n parhaat 2000-luvulla syntyneet pelaajat – ei yhtään suomalaista
- Paljastus Mitch Marnerin kytköksistä Anaheim Ducksiin: ”Kiinnostusta oli”