NHL-miehet jäämässä pois Leijonien kokoonpanosta – näin Jukka Jalonen kommentoi: ”Simppeli vastaus”

Leijonat lähtee kaikesta päätellen ensi viikon perinteiseen Karjala-turnaukseen varsin kapealla nipulla. Kotimaisesta Liigasta olisi tyrkyllä läjäpäin tähtiä Suomen paitaan, mutta esimerkiksi sarjassa pelaavia NHL-lainoja ei joukkueessa mitä ilmeisimmin nähdä. KHL-Jokerien soturienkin kohtalo on auki vielä muutaman päivän ajan.
Miesten päävalmentaja Jukka Jalonen viittasi maanantaina jääkiekkomaajoukkueiden mediatilaisuudessa siihen, ettei esimerkiksi Kärpissä viilettävä Edmonton Oilersin Jesse Puljujärvi tai Calgary Flamesista lainalla oleva Ilveksen tehopelaaja Juuso Välimäki ole tulossa Leijoniin.
Mutta miksi?
– Siihen on hyvin simppeli vastaus: Meillä on jokaisen kauden päätavoite kevään MM-kisat, ja niin on tälläkin kaudella. Toivotaan, että ne pelataan. Kukaan ei ihan varmaksi tiedä. Sinnehän me valmistaudutaan, Jalonen kertoi aluksi, ja täsmensi sitten:
– Käytännössä kukaan näistä Pohjois-Amerikan lainoista ei niihin kisoihin pysty osallistumaan, koska heillä on omat pelit silloin oletettavasti käynnissä NHL:ssä tai AHL:ssä. Tämä on se syy.
MM-kisat on tarkoitus pelata ensi vuonna touko-kesäkuun taitteessa. Karjala-turnauksessa moni fani haluaisi taatusti nähdä suomalaiset NHL-tykit.
– Totta kai olisi hienoa rakentaa sellainen joukkue, joissa näitä pelaajia olisi. Mutta tässä pitää ajatella asiaa vähän eri perspektiivistä.
Suomen nippu on muutenkin todennäköisesti ”rajoitettu”. Esimerkiksi työttömänä on lähes 50 leijonatasoista pelaajaa. Jos kotiturnauksesta KHL-pelaajia jää pois, saavat he mahdollisuutensa myöhemmin.
– Toivoisin, että kun EHT-turnaukset on pelattu, oltaisimme otettu pelaajia samalla lailla kuin aiemminkin. Karjala-turnaus muuttaa muotoaan, aiemmin siellä on ollut parhaat pelaajat.
– Nyt KHL-pelaajat voivat olla mukana seuraavissa turnauksissa. Ei tässä sinänsä muutu mikään muu kuin järjestys.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- James van Riemsdykin uusi NHL-seura selvisi!
- Watson: Tässä Jesse Puljujärven ensi kauden seura – ei sittenkään Luganoon?
- Colorado Avalanchen tehomies vaihtaa seuraa: Solmi rahakkaan sopimuksen
- Nyt puhuu Mitch Marner: Tämän takia valitsi Vegasin – näpäytti Torontoa
- NY Rangers ja Carolina pyöräyttivät ison treidin – tähtipakille jättisopimus
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- 50 miljoonaa dollaria! NY Islanders kiinnitti tähtipelaajansa jättisopimuksella
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Boston Bruins kiinnitti maalitykkinsä: kuuden vuoden jättisopimus
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä