Bruins sorvasi jatkon Tuukka Raskin haastajalle, toinenkin kilpakumppani saa luottamusta: ”Toisessa erässä hän oli dominoija”

NHL:n pudotuspelien kolmannen vaiheen 3-2-voitolla Tampa Bay Lightningista avannut Boston Bruins tiedotti Suomen aikaa varhain maanantaiaamuna kotisivuillaan, että se on tehnyt kolmen vuoden sopimuksen maalivahti Dan Vladarin kanssa.
Bruinsin kesän 2015 kolmannen kierroksen 75. varauksen pahvin cap hit on 750 000 dollaria ja ensimmäiset kaksi vuotta ovat kaksisuuntaisia sekä viimeinen yksisuuntainen.
23-vuotias tsekkiläinen on noussut Tuukka Raskin pudotuspeleistä vetäytymisen myötä joukkueensa kakkostorjujaksi. Torjuntatöitä hänelle ei tosin ole tullut pudotuspeleissä, saatika koko taalaliigassa vielä toistaiseksi kertaakaan.
Kevään 2014 alle 18-vuotiaiden MM-hopeamitalistilla on riittänyt aihetta iloon, sillä jatkopahvin lisäksi viime aikoina syytä hymyyn on tuonut Bruinsin vire. Joukkue on enää kolmen voiton päässä idän konferenssifinaalista ja seitsemän kiinnityksen päässä Stanley Cupista.
Maanantaiyön 3-2-voitossa Bostonin ykkösnimi oli tehot 1+1=2 iskenyt ykkösketjun laituri Brad Marchand. Iskussa oli myös Raskin paikan ykkösvahtina ottanut Jaroslav Halak, joka torjui 35 kutia. Näistä peräti 18 tuli toisessa erässä.
– Toisessa erässä hän oli dominoija. Kuulkaas, hän todellakin otti koppeja toisessa erässä, Bruins-luotsi Bruce Cassidy oli hehkuttanut pohjoisamerikkalaisten medioiden mukaan.
Vahdeista sekä Raskin että Halakin sopimukset loppuvat ensi kauteen.
Bruins ja Lightning jatkavat ottelusarjaansa keskiviikkoyönä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Kausiennakko 2025-26: Detroit Red Wings
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia
- NHL-maalivahtilegenda Eddie Giacomin on kuollut
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Kausiennakko 2025-26: Vancouver Canucks
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- Chicago jysäytti jättidiilin!
- Philadelphia ja Columbus pelaajakaupoilla: Kallispalkkainen maalivahti vaihtaa maisemaa
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- The Athletic: Carter Hart tekemässä NHL-sopimuksen!
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Buffalo-valmentaja ajoi kolarin päihtyneenä – kyydissä kolme lasta
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- NHL-kausiennakko 2025-26: New York Rangers
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta