Venäläislehti ampuu kovilla: Jokerit teki todellisen floppihankinnan NHL:stä – ”Raskas, kömpelö maalivahti, jolla on hitaat refleksit”
Kuva: Getty Images
NHL:stä Jokereihin kesällä siirtynyt suomalaisvahti Antti Niemi ei totisesti ole saanut parasta starttia KHL:ssä, sillä kausi on lähtenyt kahdella tappiolla liikkeelle.
Näissä peleissä 36-vuotias Niemi ohitettiin yhteensä kahdeksan kertaa, ja hänen torjuntaprosenttinsa on vaatimaton 85,1.
Venäläislehti Championatin toimittajan Leo Lukin löytää selvän syntipukin Jokereiden vaisulle alulle.
– Vaikuttaa siltä, että Jokerit on erehtynyt pahasti maalivahtihankinnassaan, Lukin aloitti tuoreen kolumninsa.
– Niemi näytti kauden kahdessa ensimmäisessä KHL-ottelussa, että miksi hänet on laitettu NHL:ssä kahden viime kauden aikana kahdesti siirtolistalle. Hän vaikutti raskaalta, kömpelöltä, liikkumattomalta maalivahdilta, jolla oli hitaat refleksit. Juuri tuollainen Niemi oli paikalla Hartwall Areenalla, kun Jokerit kohtasi Omskin ja Ak Bars Kazanin, toimittaja laukoi.
Erityisesti Niemen otteet torstaina 2-5-tappioon päättyneessä Ak Bars -ottelussa sai rajua kritiikkiä.
– Jokerit pelasi karmeaa puolustusta, ja Ak Bars oli hyökkäyssuuntaan loistava, mutta mitä tapahtui kokeneelle Niemelle? Tuntui, että suomalainen olisi purkanut sementtikuormaa juuri ennen Kazan-ottelua, sillä hänellä ei ollut yhtään voimia liikkua. Antti näytti tolppien välissä siltä, että hän olisi laittanut ensimmäistä kertaa elämässään raskaat maalivahdin varusteet päälle, Lukin tylyttää.
Lukinin mielestä Niemen pelikunto on suurin ongelma tällä hetkellä.
– Oli ihme, ettei Lauri Marjamäki vaihtanut Niemeä kesken ottelun Janis Kalninsiin. Seuraavassa ottelussa Jokereiden on pakko aloittaa latvialaisella maalivahdilla. Niemen täytyy päästä kuntoon harjoittelun avulla. Nimittäin tällä hetkellä Stanley Cupin voittanut maalivahti on aivan surkea.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- St. Louis Blues: tehomies pitkään sivussa
- Mikael Granlund: ikävä uutinen
- Liigan paras puolustaja: Debyytti NHL:ssä – taustalla traaginen tarina
- Suomalaisvahdille helpottava voitto NHL:ssä – luotsi hehkutti
- Patrik Laineen ”NHL-ura nähty”? Ismo Lehkoselta selvä mielipide
- Flyers-pomo: Rasmus Ristolaisen sairausloman pituudesta uutta tietoa
- Emil Hemming: uusi joukkue!
- Ryan Kesler pidätettiin – syytetään karmeasta rikoksesta
- NHL:ssä hengenvaarallinen onnettomuus – Sidney Crosby järkyttyi: ”Ei tunnu oikealta puhua pisteistä”
- TSN: Kirill Kaprizov yritettiin hankkia NHL:n ”suomalaisjoukkueeseen”
- Utah ongelmissa: NHL:n pistepörssin kärkimies vaatii jättimäistä palkankorotusta – ”Ei edes lähellä”
- Atro Leppänen: avausmaali rapakon takana!
- Patrik Laineen ”NHL-ura nähty”? Ismo Lehkoselta selvä mielipide
- Ryan Kesler pidätettiin – syytetään karmeasta rikoksesta
- NHL:stä pudotettu suomalaislupaus hirmuvireessä farmissa – pörssikärki lähestyy
- Roope Hintzistä huonoja uutisia – hirmutaklauksella karu seuraus
- Pittsburghille karmea uutinen: Maalitykki leikkaukseen – Ville Koivunen korvaajaksi
- TSN: Kirill Kaprizov yritettiin hankkia NHL:n ”suomalaisjoukkueeseen”
- NHL:ssä hengenvaarallinen onnettomuus – Sidney Crosby järkyttyi: ”Ei tunnu oikealta puhua pisteistä”
- Emil Hemming: uusi joukkue!