Jättipaukku mahdollinen – suomalaislupaus murtautumassa pian Patrik Laineen joukkuekaveriksi Jetsiin? GM: ”Erittäin, erittäin hyvä kiekkoäly”

Viime kaudella Nuorten Leijonien paidassa alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruuden voittanut ja Liigan eliittiin raumalaisessa Lukossa murtautunut Ville Heinola on lähempänä NHL:n portteja kuin koskaan aiemmin.
Patrik Laineen edustama Winnipeg Jets nappasi honkajokelaispakin taalajäille juhannuksen varaustilaisuudessa ykköskierroksella numerolla 20.
– Haluamme vain, että hän on oma itsensä ja pelaa omaa peliään, Jetsin GM Kevin Cheveldayoff sanoi NHL.comin suomenkielisen sivuston mukaan aiemmin kesällä.
Nuori on omana itsenään hiljainen.
– Se on hyvin tyypillistä jokaiselle tänne tulevalle 18-vuotiaalle nuorelle. Mutta hänen kiekon liikuttaminen jäällä on melkoisen upeaa, Winnipegin pelaajakehityksen johtaja Jimmy Roy pyöritteli.
Heinola on luutinut Liigassa yhteensä 41 ottelussa. Muita miesten pelejä 18-vuotiaalla puolustajalla ei vielä ole.
– Hän on pelannut miesten kanssa, joten hänen on helppo lähteä kehittämään itseään lisää. Hän on jo pelannut korkealla sarjatasolla, ja siellä saatu kokemus osoittaa, että hän pystyy pelaamaan miesten liigassa. Sillä on suuri merkitys ja arvo.
Vaikka puolustajan mennyt kausi oli pääasiassa riemua, mahtui talveen pettymyksiäkin. Suurlupaus loukkaantui kultaisissa alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuissa.
– Mutta keskustelut scouttien kanssa ja videoiden katselu ovat vakuuttaneet minut siitä, että hänellä on erittäin, erittäin hyvä kiekkoäly.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Aleksander Barkovista huippu-uutinen – ehdolla arvostettuun palkintoon!
- Nimet paperissa – Juuso Pärssiselle uusi NHL-sopimus!
- New York Rangers nimesi uuden päävalmentajan – pestasi entuudestaan tutun mestariluotsin
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Leijonat kohtaava Kanada julkaisi hirmuryhmän MM-kisoihin – vilisee NHL-tähtiä!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon