Edmonton Oilers jatkaa tutulla linjalla! Entinen päävalmentaja seurapomoksi – jatkuuko viime vuosilta tuttu mahalasku?

© Kuva: Getty Images

Jo pitkään NHL:n suurimpiin naurunaiheisiin lukeutuneen Edmonton Oilersin odotettiin vihdoin hakevan apua sikariportaaseensa ns. seuran sisäisen ”Old Boys Clubin” ulkopuolelta.

Mitä vielä! Sen sijaan seura ilmoitti maanantaina palkanneensa jääkiekkotoimintojensa johtajaksi pitkäaikaisen ex-pelaajansa sekä jo aiemmin niin GM:n kuin päävalmentajankin pestiä seurassa hoitaneen Kevin Lowen.

Aiemmin pestiä GM:n tehtäviensä lomassa hoitanut Peter Chiarelli sai potkut seurasta tammikuussa, minkä jälkeen GM:n ruutua on hoidellut väliaikais-GM:n vakanssilla Keith Gretzky.

– Kevin tietää voittamisesta yhtä jos toista. Hän on hankkinut menestystä muiden muassa rakentaessaan Kanadan olympiajoukkuetta. Uskon hänellä olevan vielä paljon annettavaa urallaan, seuran presidentti Bob Nicholson kertoo Oilersin tiedotteessa.

Lowen ensimmäinen tehtävä uudessa pestissään on löytää seuralle vakituinen general manager. Hyvin NHL-piirit tuntevalla 59-vuotiaalla lienee lähipiirissään kattava verkosto laadukkaita vaihtoehtoja, joskin useat fanit odottivat myös kiekkotoimintojen johtoon henkilöä seuran ulkopuolelta.

Lowe toimi Oilersin GM:nä vuosien 2000 ja 2009 välisenä aikana. Tuota ennen mies nähtiin kauden ajan myös Oilersin penkin päässä päävalmentajana.

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!