Vegas-pomo linjaa Golden Knightsin tulevaisuutta: ”Keskitymme siihen…”

Vegas Golden Knights yllätti viime kaudella kaikki urheilun ystävät raivaamalla tiensä ensimmäisenä ”oikeana” laajennusjoukkueena heti avauskaudellaan Stanley Cupin finaaleihin.
Joukkueen paljon kiitosta saanut GM George McPhee avasi Las Vegas Sunin tuoreessa haastattelussa seuransa strategisia suuntaviivoja, joihin kuuluu miehen sanojen mukaan edelleen pitkäjänteinen työnteko.
– Mikään seuran filosofiassa ei ole muuttunut (avauskauden menestyksen myötä). Keskitymme jatkossakin omien pelaajiemme kehittämiseen ja siihen, että heillä on kaikki tarvitsemansa työkalut siihen. Kaikki lähtee pelaajista – he ovat niitä, jotka raatavat puolestamme kentälle, McPhee avaa.
Kysymykseen jatkosopimusneuvottelujen, kuten viimeistä sopimuskauttaan pelaavan tähtihyökkääjä William Karlssonin tilanteen suhteen miehellä oli selvä vastaus.
– Toimintatapamme on se, ettemme aloita neuvotteluja jatkon suhteen vielä vanhan sopimuksen ollessa käynnissä, GM paljastaa.
McPheellä oli selvä vastaus myös kysyttäessä, aikooko Vegasin seurajohto kiirehtiä menestyksen suhteen nyt, kun alla on jo melkein jättipottiin päättynyt avauskausi.
– Keskitymme siihen, ”mitä” teemme, emmekä siihen ”milloin”. Jos ensimmäinen kohta on kunnossa, silloin meidän ei tarvitse murehtia siitä milloin jokin asia tapahtuu. Jatkamme työskentelyä parhaan mahdollisen joukkueen kasaamiseksi ja katsomme, mihin se meidät vie, seurapomo linjaa varsin pitkäjänteisiä tavoitteitaan.
Kehuja NHL:n johtoportaan suuntaan
Seurapomolta kysyttiin myös, uskooko tämä Vegasin menestyksen luovan ylimääräisiä paineita liigaan parin vuoden päästä liittyvälle Seattlen organisaatiolle.
– Mielestäni NHL suunnitteli säännöt loistavasti antaen laajennusjoukkueelle mahdollisuudet menestyä nopealla aikavälillä. Se oli urheilullisesti oikea päätös. Laajennusjoukkueiden historia eri lajeissa on näyttänyt, ettei monillakaan ole ollut mahdollisuuksia menestykseen ensimmäisen 6-8 vuoden aikana.
– Gary Bettmann ja Bill Daly olivat viisaita tämän suhteen ajatellen, että ”meidän täytyy antaa näillä joukkueilla mahdollisuus urheilulliseen menestykseen pitääksemme ne markkinoilla”. He halusivat, että myös laajennusjoukkueella on mahdollisuudet menestyä. Toisin sanoen Seattlella on kaikki mahdollisuudet menestyä jopa meitä paremmin.
McPhee toivoo myös Vegasin tulon luovan uutta harrastajapohjaa Vegasin markkina-alueelle. Esimerkiksi reilun parin vuoden takainen NHL:n ykkösvaraus Auston Matthews aloitti oman jääkiekkoharrastuksensa Arizonassa Coyotesin innoittamana. McPhee toivoo Vegasilla olevan saman vaikutuksen alueen nuoriin.
– Se on missiomme. Uskomme vahvasti tulollamme olevan vaikutusta ruohonjuuritason tekemiseen ja siihen, että pojat, tytöt ja myös aikuiset kiinnostuvat lajista. Toivottavasti jonain päivänä joku heistä nousee aina NHL:ään saakka.
Toista kauttaan NHL:ssä pelaava Vegas on kauden puolivälissä läntisen konferenssin kakkospaikalla, joten joukkueen sisääntulo taalakaukaloihin on sujunut lähes parhaalla mahdollisella tavalla.
Lähde: Las Vegas Sun
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Leijonat kohtaava Kanada julkaisi hirmuryhmän MM-kisoihin – vilisee NHL-tähtiä!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Vancouver Canucks vaihtaa päävalmentajaa
- Elias Petterssonista leviää karu väite – ruotsalaista vihataan NHL:ssä: ”Katastrofi”
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat
- NHL:stä tuttu suomalaispuolustaja siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue