Suomalaisten Floridan valloitus jatkuu? Tällä lupauksella saumat olla Panthersin seuraava sinivalkoinen tähti
Kuva: Juha Tamminen
LAHTI. Tiedätkö, kuka oli viime kesänä Suomesta isoimmalla numerolla varattu pelaaja NHL:ään?
Aleksander Barkovin, Juho Lammikon ja Henrik Borgströmin tähdittämä Florida Panthers varasi lahtelaisen kiekkokoulun läpi käyneen Santtu Kinnusen, 19, taalajäille seitsemännellä kierroksella numerolla 207. Pantteripaitojen haku ei ollut mikään hutilyönti, sillä pakki on tehnyt tällä kaudella jo ensimmäiset luistimenpiirtonsa liigajäihin Pelicansin paidassa.
– Ihan hyvin olen pärjännyt, ei ole isompia virheitä tullut. Vielä pitää ottaa välejä tiiviimmäksi ja kamppailla paljon enemmän kuin muualla, Liigan 14 ottelussa tehot 0+2=2 tehnyt puolustaja miettii marraskuussa tehdyssä haastattelussa.
Kinnunen näytti uransa ensimmäisissä liigapeleissä katsomoon peruspakilta, joka onnistuu silloin, kun häntä ei näy. Tätä väitettä NHL:stä haaveileva puolustaja ei allekirjoita, ja itse asiassa esimerkiksi perjantaina KooKoota vastaan lupaus oli joukkueensa yksi näkyvimpiä pelaajia.
– Minun pelityyli on sellainen, että sen näkee – roolini on enemmänkin näkyvä. Kiekollista peliä on paljon. Se on hyvä merkki, jos minut tunnistaa olevan kentällä.
NHL-lupauksen vyölle on syksyn 14 liigapelin lisäksi kertynyt myös otteluita Mestiksessä ja A-nuorten SM-liigassa.
Kummin Kinnunen kokee – onko sarjasta sarjaan pomppiminen uhka vai mahdollisuus?
– Se on mahdollisuus totta kai. Tekee hyvää päästä pelaamaan mahdollisimman paljon, ja että vastuuta joukkueessa kuin joukkueessa.
Eli ei ole väliä, missä pelaa, kunhan pelaa?
– Ei, ei tietenkään, kunhan saa pelejä. Tässä on vielä niin paljon aikaa näyttää, avoimen ja realistin oloinen puolustaja listaa.
NHL ei kummittele
Jollain saattoivat loksahtaa leuat viime juhannuksena auki, kun Kinnusen nimi kuului varaustilaisuuden ämyreistä. ”NHL”-sana ei kummittele pelaajan takaraivossa peikkona, vaikka se nuorten maajoukkueeseen murtautuneen Kinnusen arkea leimaakin tulevaisuudessa todennäköisesti isosti. – Ei se itseeni niin paljoa vaikuta. Samalla lailla paiskitaan hommia kuin muutkin. Ei se mitenkään erikoinen asia ole, vajaat 190-senttinen ja reilu 70-kiloinen puolustaja sanoo tyynesti. NHL kuitenkin on tavoite, kun varaus on nyt totta? – On se kaukainen tavoite, totta kai. Tässä mennään päivä ja peli kerrallaan. Kinnunen ei säästele sanojaan, kun häneltä kysytään varaukseen johtaneista seikoista. – Varmaan kiekollinen peli. Pakiksi minulla on aika hyvät kädet ja pystyn avaamaan peliä, arvonsa tietävä, mutta nöyrältä vaikuttava Lahden oma kasvatti summaa. Kinnunen itse oli yllättyneen oloinen varauksesta kesällä. Esimerkiksi SuomiKiekko-sivusto kirjoitti tapauksesta aikoinaan näin. Juttutuokio on käyty lokakuun lopussa pelatun Pelicans-KalPa-pelin jälkeen ja haastattelu on kirjoitettu 22. joulukuuta.LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Vancouver rysäytti: tässä uusi GM – Sedinin veljeksille huippupesti!
- Boston Bruins kiinnitti MM-kisahyökkääjän
- Aleksander Barkov hehkuttaa uutta Leijonat-ketjukaveriaan: ”Tykkäsin paljon siitä, miten hän pelaa”
- Onko Leijonissa ovi auki lisävahvistuksille NHL:stä? Näin Antti Pennanen vastaa
- Edmonton Oilers rysäytti ison uutisen: Päävalmentaja vaihtuu!
- IS: Joonas Donskoilta armoton näkemys Jesse Puljujärven NHL-unelmasta
- Tyly arvio Connor McDavidista: Tämä ratkaisee jatkon Edmontonissa
- NHL:n otteluohjelma 2025–26: Ottelut ja aikataulu
- NHL:ssä täysin ällistyttävä temppu – vain Teemu Selänne on pystynyt samaan
- NHL-kausi 2025-2026 | NHL:n kaikki tulokset
- Patrik Laine nousi puheeksi MM-kisoissa – NHL-tappelija tyrmäsi suomalaistykin toiminnan IL:lle
- NHL-legenda ulos Torontosta!
- Ensi kaudeksi NHL:ään? Näin Tappara-tähti Benjamin Rautiainen vastasi
- MTV: Joonas Korpisalo rikkoi hiljaisuuden – viesti oli selvä
- The Athletic: Matthew Knies siirtohuhuissa – hurja tarjous pöydällä
- MM-kisat: NHL-tähti lähti kotiin
- NHL jyrähti: Boston Bruinsin tähtipuolustajalle jättimäinen pelikielto
- Leijonien ketjut julki! Aleksander Barkovin rinnalla paljon kokemusta
- Colorado vyöryi voittoon – Artturi Lehkosesta surkea uutinen
- NHL:ssä täysin ällistyttävä temppu – vain Teemu Selänne on pystynyt samaan