Raju ulostulo! Edmonton Oilersin valmentaja raivostui tähtipelaajansa telomisesta – ”Aivan naurettavaa”

Kuva: Getty Images
Edmonton Oilersin tuore päävalmentaja Ken Hitchcock raivostui pahemman kerran tähtihyökkääjänsä Connor McDavidin jouduttua rouhituksi vastustajien käsittelyssä.
Oilers kärsi sunnuntaina 4-2-tappion Vancouver Canucksille jäähyjen täytteissä mittelössä. Häviötä enemmän Edmonton-luotsia ärsytti McDavidin jahtaaminen ja höykyyttäminen.
– Minua häiritsee todella pahasti se, mitä Connorille tapahtuu. Olemme liiga, jonka on tarkoitus esitellä tähtiään. Ei heille toki pidäkään antaa täyttä vapautta, mutta tämä kahvaaminen ja repiminen oli tänään aivan naurettavaa, Hitchcock vaahtosi.
Hitchcockin mielestä kanadalaisstaran kohtelu on ollut epäreilua. Oilers-käskijän mielestä liiga ei tee tarpeeksi suojellaakseen suurimpia nimiään.
– Tämä on hieman lannistavaa, jos ollaan rehellisiä. Näen tuon kaiken hakkaamisen ja huitomisen, kun hänellä on kiekko. Hän ei pääse esittelemään nopeuttaan. Se on todella huonoksi hänen kaltaiselle pelajaalle, valmentaja avautui.
NHL-luotsi haukkui ankarasti liigaa ja tuomareita toimeettomuudestaan vaarallisen pelin kaitsemiseksi.
– Hänen ei anneta mennä, vaan häntä vain revitään. Meidän on keksittävä tapa taistella sen läpi. Meidän on vain pelattava rajusti ja keksittävä keinoja, Hithcock harmitteli.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Juuse Saroksen toiminta nauratti NHL-lähetyksessä: ”Maalivahdit ovat hieman omalaatuisia”
- Elliotte Friedman: Jarmo Kekäläinen saamassa huippupestin NHL:stä?
- Cale Makar ihailee Artturi Lehkosta – yksi ominaisuus ylitse muiden: ”Täydellinen”
- Buffalon tähtihankinta loukkaantui taas – edessä pitkä sairausloma: ”Katastrofi”
- Montrealin nuori tähti rustasi jättisopimuksen NHL:ssä!
- Suoraa puhetta: Nathan MacKinnon haukkui omat faninsa – ”Eivät tajua”
- Nyt on NHL-herkkua tarjolla: Maanantaina viisi ottelua parhaaseen katseluaikaan
- Vancouverin ex-maalivahti ja -päävalmentaja: kovaa kritiikkiä Canucksista
- Vancouver-puolustajalle rapsahti sakot Connor McDavidin telomisesta
- Brad Lambert: kova kohtalo!
- Matias Maccellista kutkuttava paljastus: tässä syy, miksi joutui koirankoppiin Utahissa
- Mikko Rantanen sai hurjat buuaukset Coloradossa – ratkaisi ottelun komealla tavalla
- Brad Lambert: kova kohtalo!
- NHL lätkäisi pelikieltoa yllättävälle pelaajalle
- Teuvo Teräväisen hurja vire sai jatkoa – Patrik Laine jälleen ongelmissa
- Rangersille karmea takaisku!
- Suoraa puhetta: Nathan MacKinnon haukkui omat faninsa – ”Eivät tajua”
- Elliotte Friedman: Jarmo Kekäläinen saamassa huippupestin NHL:stä?