Jatkoaika: Liigan suomalaistähti himoitsee NHL-paikkaa – ”Olen valmis nielemään sitä p*skaa AHL:n bussimatkoilla”
Kuva: Juha Tamminen
New York Rangersiin tulokassopimuksen kesällä rustannut suomalaishyökkääjä Ville Meskanen valmistautuu kovalla treenillä uransa ensimmäiseen kauteen Pohjois-Amerikassa.
− Oli lähtökohtaisesti vähän erilainen kesä. Vedin Ilveksen mukana ja koetin panostaa asioihin, joista Rangersin leirillä puhuttiin. Jalkoihin piti saada voimaa, ja olen sitä saanutkin, 22-vuotias nuorukainen sanoi Jatkoaika.comin haastattelussa.
− Minun kohdallani on varmasti vähän eri tilanne kuin junnupelaajilla siinä, mitä he haluavat. En minäkään ikäloppu ole, mutta tiedän, millainen pelaaja olen. He ovat tykänneet tyylistäni pelata. Tarkoitukseni on olla 2.0 Ville Meskanen viime kauteen nähden.
Meskanen nousi viime kaudella ison kansan tietoisuuteen, kun hän nakutti Ilveksen riveissä 48 ottelussa kovat tehopisteet 24+20=44. Nuori hyökkääjä uskookin, että sama tahti jatkuu ”taalaliigassa”.
− Uskon laittavani kiekkoa verkkoon samalla tavalla kuin Liigassakin. Nämä muutamat ykköskierroksen varaukset olivat omassa hommassaan hyviä, ja jokaisen huippuominaisuudet olivat hyvin nähtävillä.
Meskasen NHL-kausi alkaa suurella todennäköisyydellä AHL:n puolella, mutta myöskään NHL-paikan ryöstäminen harjoitusleirillä ei ole täysi mahdottomuus.
− Olen aika stressittömässä tilassa ja lähden katsomaan, mihin rahkeet riittävät. Jos he päättävät, etten vielä ole valmis NHL:ään, niin olen Pohjois-Amerikassa koko kaksivuotisen sopimukseni.
AHL:n pitkät pelimatkat eivät pelota tamperelaista.
− Mitään varasuunnitelmia ei ole. Olen valmis nielemään sitä paskaa AHL:n pitkillä bussimatkoilla. En osaa nukkua bussissa, ja se vähän kismittää. Netflix auki ja kuulokkeet korviin.
Meskasen kiekkoidoleihin kuuluu yksi NHL:n kovimmista maalitykeistä, Aleksandr Ovetshkin.
− Tuoreen Stanley Cup -mestarin kohtaaminen olisi hienoa. Olen pienestä pitäen seurannut Aleksandr Ovetshkinia. Toki myös muiden suomalaisten kohtaaminen on mahtavaa.
Suomalaishyökkääjällä on jo suunnitelma valmiina, miten hän tekee ensimmäisen NHL-maalinsa.
− Olisihan se upeaa viedä jotain huippupuolustajaa aivan kahville − esimerkiksi P.K. Subbania. Siitä sitten kiekko ylähyllylle, Meskanen sanoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Carolina Hurricanesin sensaatiovahti: pitkä jatkosopimus
- Oliver Kapaselta suorat sanat venäläisestä ketjukaveristaan: ”Vähän hönö”
- Nyt uppoaa: Kasper Halttusen lapa tulikuumana AHL:ssä
- Joel Armia täräytti mielipiteensä tiskiin Tom Wilsonin tappelusta
- Matthew Tkachuk pilkkasi Leon Draisaitlia – fanit innoissaan: ”Kaikkien aikojen piikki”
- Kaksi NHL-tähteä sivussa Suomen harjoituksista – Antti Pennanen kommentoi tilannetta
- Näillä kentällisillä Leijonat harjoitteli – kaksi NHL-tähteä sivussa!
- Jani Nyman: hirmuvire!
- Kanadan päävalmentaja paljasti uuden loukkaantumisen – uutta tietoa myös Josh Morrisseysta
- Tällä tavalla olympialaisten välieräparit muodostuvat!
- Mikko Rantanen sanoi, mitä NHL:ssä tapahtuisi jos yksi joukkue teurastaisi toisen
- Kimmo Timonen kiusasi Aleksandr Ovetshkinia Sotshissa: ”Sanoin sille, että…”
- Tom Wilson taklasi – Kevin Fiala paareilla pois jäältä ja suoraan sairaalaan
- Venäläistoimittaja avasi suunsa – Sidney Crosby ohjattiin nopeasti tilanteesta pois
- Katso: Tom Wilson pudotti hanskat ja syytti ranskalaista likaisesta tappelusta – näin Sidney Crosby kommentoi
- Kanada löi yhteen kolmen sentterin superketjun – maali ensimmäisessä vaihdossa
- Jeremy Swayman hörppäsi puolesta kentästä – huikea selitys pelin jälkeen
- Sveitsin NHL-tähdet 38-vuotiaasta sankaristaan: ”Miten hän ei ole ikinä pelannut NHL:ssä?!”
- Kanadan olympiatähden loukkaantumisesta uusi päivitys – nyt puhuu päävalmentaja
- Ruotsin NHL-tähtien hymy hyytyi katastrofitappioon – ”Vaikeaa sulattaa”