Liigasta tuttu kovanaama asettui puolustamaan Jesperi Kotkaniemen varausta – ”Antakaa pojalle mahdollisuus”

Kuten aiemmin tänään kerroimme, Jesperi Kotkaniemen varaaminen ensimmäisen kierroksen kolmannella vuorolla on saanut tunnetusti kriittiset Montreal Canadiensin kannattajat nousemaan takajaloilleen.
Kriittisimmissä twitter-viesteissä hämmästeltiin muun muassa sitä, miten seuran GM:llä Marc Bergevinillä voi vielä olla töitä tuon varauksen jälkeen.
Samassa viestiketjussa Kotkaniemen valintaa tietysti myös kiiteltiin. Kotkaniemen puolustelijoihin liittyi yksi Suomessa erittäin hyvin muistettava pelaaja. SM-liigassa Pelicansin, Ilveksen, HIFK:n ja Jokerien riveissä todellisen kovanamaan maineen hankkinut entinen keskushyökkääjä Roman Vopat muistutti, että kyseessä on 18-vuotias poika.
– Antakaa pojalle mahdollisuus todistaa kykynsä. Jos homma ei toimi, sitten voitte kritisoida, mutta hän on vasta poikanen. Joten rauhoittukaa, Montrealin fanit, Vopat tviittasi Kotkaniemen varausta arvostelleille faneille.
Vopat pelasi SM-liigassa kausina 2000–06 yhteensä 253 ottelua, joissa keräsi tehot 56+55=111 ja massiiviset 729 jäähyminuuttia. NHL:ssä Vopat pelasi kaikkiaan 133 ottelua tehoila 6+14=20. Taalaliigassa tshekki ehti kuluttaa jäähypenkkiä 253 minuutin edestä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Raiskaussyytteistä vapautettu hyökkääjä Carolinan kiikarissa
- Jatkosopimus: Chicago Blackhawks kiinnitti nuoren puolustajansa
- Tampa Baylle paha takaisku: Maalitykki leikkaukseen – sivussa alkukauden
- Kausiennakko 2025-26: Columbus Blue Jackets
- Yli 400 ottelun NHL-taituri löysi uuden joukkueen!
- Calgary Flames -kapteeni: jatkosopimus
- Ukko-Pekka Luukkosen loukkaantuminen: seurapomolta uutta tietoa
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia