Ottawa Senators -ikoni Daniel Alfredsson tyytyväinen arkeensa ”lätkäisänä” – valmennustyöt pitävät kiireisenä

Kuva: Getty Images
1370 NHL-ottelua urallaan pelannut Daniel Alfredsson sai eilen suuren kunnianosoituksen. Hänet valittiin Kansainvälisen Jääkiekkoliiton kunniagalleriaan eli liiton Hall of Fameen upeista saavutuksistaan niin seuratasolla kuin myös maajoukkueessa.
Ottawa Senatorsin seuraikoni lopetti peliuransa kaudella 2013-2014 ja on sen jälkeen yrittänyt pysyä jäähalleista kaukana, mutta nykyään se on entistä vaikeampaan, kun hänen kolme poikaansa pelaa jääkiekkoa samassa junioriseurassa.
Alfredsson kertoi Sportsnetille, että on käynyt valmentamassa lastensa joukkueissa ja on ollut erittäin tyytyväinen arkeensa.
– Minulla on ollut hauskaa. Opin myös paljon uutta: minne asettaa rajat tietyille ikäryhmille ja tietyille kehitysvaiheille. Se on ollut upea kokemus, Alfredsson kuvaili valmennustöitään.
18 kautta NHL:ssä pelannut olympiavoittaja haluaa auttaa lapsiaan harrastusten parissa. Siksi valmennustehtävistä on hankala luopua. Hän tietää, että tulevaisuudessakin hänellä tulee riittämään hommia.
– Niin kauan kuin lapseni ovat mukana, minä olen juniorilätkässä mukana tavalla tai toisella, kuten valmentajana tai vapaaehtoisena tai minä tahansa.
Alfredsson kaipaa NHL-glamouria ja miettii paluuta takaisin ammattilaissarjoihin, mutta tällä kertaa pelaamisen saa hoitaa joku muu.
– En tiedä vielä. Olen pitänyt asiasta välivuoden. Minulla on tällä hetkellä kaikki mallillaan, mutta kaipaan kilpailua. Katsotaan, mitä tapahtuu, ruotsalainen pohti tulevaisuuttaan.
Alfredssonin lisäksi IIHF palkitsi myös muita entisiä NHL-pelureita. Komeaan joukkoon mahtuivat myös Jere Lehtinen, Rob Blake sekä Chris Chelios.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kasperi Kapanen: surkea uutinen!
- Suomalaislupaus katosi – nyt hänet on hyllytetty Pittsburgh Penguinsin toiminnasta
- Nyt sattui pahasti – Tom Wilson täräytti hirmupommin!
- Suomalaisjärkäle kutsuttiin NHL:ään!
- Brad Marchand: NHL rankaisi!
- Leevi Meriläinen: karu uutinen!
- Hurja pisteputki sai jatkoa! Mikko Rantanen osui jälleen NHL:ssä
- Patrik Laineesta tipahti huonoja uutisia!
- Tähtivahti Jacob Markström neuvottelee jatkosopimuksesta: esitti hurjan pyynnön
- Minnesota Wild pelaajakaupoilla: Hankki entisen ykköskierroksen varauksen
- Näkökulma: Montrealin on kaupattava Patrik Laine – olisiko hänestä tutkapariksi toiselle suomalaiselle?
- Patrik Laineesta tipahti huonoja uutisia!
- Minnesota Wild pelaajakaupoilla: Hankki entisen ykköskierroksen varauksen
- Lähde: NHL-taituripuolustaja palaa Eurooppaan – ”Merkittävä vahvistus”
- Brad Marchand: NHL rankaisi!
- Lähde: Detroit Red Wings kaupittelee konkarikaksikkoaan
- Joakim Kemellin AHL-komennus sai faneilta murskatuomion: ”Säälittävää”
- Tähtivahti Jacob Markström neuvottelee jatkosopimuksesta: esitti hurjan pyynnön
- Hurja pisteputki sai jatkoa! Mikko Rantanen osui jälleen NHL:ssä
- Leevi Meriläinen: karu uutinen!