Hurjaa tähtiloistoa! NHL-konkari palaa kaukaloon yllättävässä suunnassa – myös maajoukkuetoveri mukana
Kuva: Getty Images
NHL:ssä urallaan pudotuspelit huomioiden yli 900 ottelua pelannut Darius Kasparaitis palaa kaukaloon sunnuntaina alkavissa 1B-divisioonan MM-kisoissa. Sarjaporras on suomeksi sanottuna kakkosdivari, sillä tuota korkeammat tasot ovat 1A-divisioona ja pääsarja.
Kuten esimerkiksi jääkiekkotilastoihin erikoistunut Eliteprospects-sivusto tilastoi, ei liettulainen ole viime vuosina juurikaan pelannut. Kausina 2009-17 virallisia otteluita vyölle on kertynyt vain muutamia.
Venäläis-liettualaisen tausta on erikoinen. Kuten jääkiekkoa seuraavat ihmiset tietävät, ei Liettuasta maailmantähtiä juurikaan pursua. Lisäksi 45-vuotias pakki on edustanut maajoukkuetasolla myös Venäjää.
Hänellä on itseasiassa olympialaisista mitalisuora – kultaa 1992, hopeaa 1998 ja pronssia 2002. Kasparaitis on voittanut alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa lisäksi kultaa ja hopeaa ja nuo mitalit ovat luonnollisesti tulleet Venäjän sotisovassa.
Liettuan paidassa nyt debytoivan NHL-konkarin lisäksi maan värejä kotiturnauksessa kantaa kuvassa oleva 39-vuotias Dainius Zubrus. Hyökkääjä pelasi taalajäillä Kasparaitisin tavoin paljon, pudotuspelit huomioiden lähes 1 400 kamppailua.
Zubrus ei ole maajoukkueissa juurikaan mitaleita juhlinut, vaikka hän Venäjää edustikin aikoinaan maailmancupissa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Joakim Kemell: huippu-uutinen NHL:stä!
- Entinen NHL-vahti: siirto Eurooppaan
- Teemu Selänteen NHL-ennätys murskattiin
- Miro Heiskanen teki historiaa NHL:ssä – tätä ei ole nähty 18 vuoteen!
- Washington Capitalsille karmea uutinen!
- Entinen NHL:n ykkösvaraus on kuollut
- Floridalle taas merkittävä loukkaantumisuutinen – ”Jopa kolme kuukautta”
- Karmiva kotisaldo: NY Rangers teki noloa historiaa – ”Epätodellista”
- Carolina teki ryöstön! Nappasi Toronton maalivahdin siirtolistalta
- Esa Lindell pelasi käsittämättömän vaihdon – some villiintyi: ”Antakaa hänelle happea”
- Carolina teki ryöstön! Nappasi Toronton maalivahdin siirtolistalta
- Esa Lindell pelasi käsittämättömän vaihdon – some villiintyi: ”Antakaa hänelle happea”
- Nämä NHL-ottelut näkyvät tv:ssä ilmaiseksi kaudella 2025-26
- Entinen NHL:n ykkösvaraus on kuollut
- Tuukka Rask kertoi arvionsa: Tässä on seuraava suomalainen NHL:n ykkösmaalivahti
- Floridalle taas merkittävä loukkaantumisuutinen – ”Jopa kolme kuukautta”
- Teemu Selänteen NHL-ennätys murskattiin
- Miro Heiskanen teki historiaa NHL:ssä – tätä ei ole nähty 18 vuoteen!
- Jesse Puljujärvi avautui HBO:lla NHL-uransa synkistä hetkistä: ”Itkinkin”
- Washington Capitalsille karmea uutinen!