Yle: Leijonien ex-tähdeltä suoraa puhetta suomalaisten NHL-pelaajien kieltäytymisistä – ”Voimme unohtaa sen”
Kuva: Getty Images
Miesten, alle 20-vuotiaiden ja alle 18-vuotiaiden MM-mitalisti, entinen kiekkoilija Sean Bergenheim otti Yle Sportenin avoimessa kirjeessä kantaa viime aikoina paljon puhuttaneisiin NHL-pelaajien kieltäytymisiin maajoukkueesta. Ensi kuussa pelattaviin MM-kisoihin on suomalaisista toistaiseksi lupautuneet NHL-pelaajista vain Julius Honka ja Harri Säteri.
NHL:ssä yli 500 ottelua pelanneen Bergenheimin näkemyksen mukaan NHL:ssä mammuttimaisia sopimuksia tekivät ennen vai kokeneet pelaajat, mutta nyt niitä voi tehdä myös nuoremmatkin pelaajat. Tämä on johtanut siihen, että nyt pelaajien pitää luonnollisesti tehdä suurempia ja tärkeämpiä päätöksiä nuorempana heidän saadessa isoja sopimuksia.
Nyt pinnalla olevat jatkuvat NHL-pelaajien kieltäytymiset eivät siis ole päävalmentaja Lauri Marjamäen syytä.
– Haluaisin sanoa, että jokainen suomalainen NHL-pelaaja haluaa pelata maajoukkueessa aina, kun he todellakin voivat. Voimme unohtaa sen, että Marjamäki olisi syy niin monelle kieltäytymiselle. On ollut pelaajalle aina kunnia-asia saada pelata Suomen paidassa, Bergenheim latasi.
– Olen harvoin pelannut urallani niin hyvässä joukkueissa kuin pelatessani maajoukkueessa. Syinä olivat joukkueenjohdon, valmentajien ja joukkuekaverien yhtenäisyys, ikäkausimaajoukkueissa sekä Leijonissa kausilla 1999-2008 pelannut hyökkääjä ylisti.
Suomi pelannee 4. toukokuuta alkavissa MM-kisoissa ainoina NHL-tähtinään Honka ja Säteri. Mukaan toki voi vielä liittyä pelaajia NHL:stä ja AHL:stä putoavista joukkueista.
Lähteet: Yle Sporten, Yle Urheilu
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Antti Pennanen: tällöin Mikael Granlund saapuu MM-kisoihin
- The Athletic: Minnesota Wild oli lähellä hankkia NHL-supertähden – tällainen oli vastike
- Urheilucast: Teuvo Teräväisen MM-unelma mureni – Chicago Blackhawks tuli väliin
- Lähde: Tässä Juuso Välimäen uusi seura!
- Konsta Helenius jatkoi huippuvirettään – seiskapeli kutsuu NHL:ssä!
- Ruotsille surkeita uutisia – useat NHL-miehet kieltäytyivät MM-kisakutsusta
- Antti Pennaselta karu paljastus loukkaantuneesta Teuvo Teräväisestä
- Leijonille hurja vahvistus NHL:stä!
- Aleksander Barkov osoitti taas tyylikkyytensä – upea ele tuomarille MM-kisoissa
- Leijonille raju takaisku – NHL-tähti sivuun MM-kisoista!
- NHL-järkäle tulistui Jesse Puljujärvelle: ”Nauroin, että no katotaan”
- Aleksander Barkov hehkuttaa uutta Leijonat-ketjukaveriaan: ”Tykkäsin paljon siitä, miten hän pelaa”
- Suuri suru: Stanley Cup -mestaripuolustaja on kuollut
- MM-kisat: Leijonille vapautui jättivahvistus NHL:stä!
- Aleksander Barkovilta upea teko MM-kisoissa – pelasti pojan karusta tilanteesta
- Kanada päätyi kovaan ratkaisuun Sidney Crosbyn kanssa – tätä ei ole nähty 16 vuoteen
- Antti Pennaselta karu paljastus loukkaantuneesta Teuvo Teräväisestä
- USA:n supertähdestä iso tieto – ei pelaa Leijonia vastaan MM-kisoissa
- Aleksander Barkov osoitti taas tyylikkyytensä – upea ele tuomarille MM-kisoissa
- Nikolas Matinpalo koki jotain aivan uutta MM-kisoissa: ”Siltä varmaan näyttikin”