Yle: Leijonien ex-tähdeltä suoraa puhetta suomalaisten NHL-pelaajien kieltäytymisistä – ”Voimme unohtaa sen”
Kuva: Getty Images
Miesten, alle 20-vuotiaiden ja alle 18-vuotiaiden MM-mitalisti, entinen kiekkoilija Sean Bergenheim otti Yle Sportenin avoimessa kirjeessä kantaa viime aikoina paljon puhuttaneisiin NHL-pelaajien kieltäytymisiin maajoukkueesta. Ensi kuussa pelattaviin MM-kisoihin on suomalaisista toistaiseksi lupautuneet NHL-pelaajista vain Julius Honka ja Harri Säteri.
NHL:ssä yli 500 ottelua pelanneen Bergenheimin näkemyksen mukaan NHL:ssä mammuttimaisia sopimuksia tekivät ennen vai kokeneet pelaajat, mutta nyt niitä voi tehdä myös nuoremmatkin pelaajat. Tämä on johtanut siihen, että nyt pelaajien pitää luonnollisesti tehdä suurempia ja tärkeämpiä päätöksiä nuorempana heidän saadessa isoja sopimuksia.
Nyt pinnalla olevat jatkuvat NHL-pelaajien kieltäytymiset eivät siis ole päävalmentaja Lauri Marjamäen syytä.
– Haluaisin sanoa, että jokainen suomalainen NHL-pelaaja haluaa pelata maajoukkueessa aina, kun he todellakin voivat. Voimme unohtaa sen, että Marjamäki olisi syy niin monelle kieltäytymiselle. On ollut pelaajalle aina kunnia-asia saada pelata Suomen paidassa, Bergenheim latasi.
– Olen harvoin pelannut urallani niin hyvässä joukkueissa kuin pelatessani maajoukkueessa. Syinä olivat joukkueenjohdon, valmentajien ja joukkuekaverien yhtenäisyys, ikäkausimaajoukkueissa sekä Leijonissa kausilla 1999-2008 pelannut hyökkääjä ylisti.
Suomi pelannee 4. toukokuuta alkavissa MM-kisoissa ainoina NHL-tähtinään Honka ja Säteri. Mukaan toki voi vielä liittyä pelaajia NHL:stä ja AHL:stä putoavista joukkueista.
Lähteet: Yle Sporten, Yle Urheilu
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tampa Bay pestasi tutun nimen – yli 700 NHL-ottelun veteraani palaa seuraan uudessa roolissa
- Detroit tavoitteli Dallasin nuorta supertähteä – pakit tuli!
- Aleksi Heimosalmi: NHL-sopimus
- 90 miljoonan NHL-kohu sai ratkaisun – Anaheim Ducks teki päätöksen Leo Carlssonista
- Jarmo Kekäläinen oli lähellä tähtisentterin hankintaa – ”Olisi halunnut Buffaloon”
- Tarjous oli jo pöydällä – toinen NHL-seura valmisteli jättisopimusta Bowen Byramille
- Toimittaja: Anaheimin supertähdelle povataan hirmuista sopimusta!
- Maailmanmestari palaa NHL:ään – uusi sopimus kouraan
- Connor Bedard leikkauspöydälle – pitkä sairausloma!
- Utah Mammothin hyökkääjä sai offer sheetin – nyt tuli ratkaisu
- NHL:stä kajahti: Toronto kaappasi Ottawan seuralegendan – näin Senators reagoi
- Montreal tähtinimen perässä – Oliver Kapanen joutumassa treidinappulaksi: ”En yllättyisi”
- Ismo Lehkoselta yllättävä mielipide Leo Carlssonin offer sheetistä – ”Ei voi mitään muuta”
- Maailmanmestari palaa NHL:ään – uusi sopimus kouraan
- Mitch Marnerin lähdöllä valtava vaikutus – ex-luotsi paljasti syyn Toronton romahdukseen
- Detroit umpikujassa – Dylan Larkinin siirtosaagasta karu paljastus
- 90 miljoonan NHL-kohu sai ratkaisun – Anaheim Ducks teki päätöksen Leo Carlssonista
- Jarmo Kekäläinen oli lähellä tähtisentterin hankintaa – ”Olisi halunnut Buffaloon”
- Toimittaja: Anaheimin supertähdelle povataan hirmuista sopimusta!
- Tarjous oli jo pöydällä – toinen NHL-seura valmisteli jättisopimusta Bowen Byramille