Leijonien World Cup-pelaajalle surkea pettymys!
Kuva: Getty Images
Chicago Blackhawksilla oli tarjota maanantai-iltana surkeita suomalaisuutisia. Seura ilmoitti siirtäneensä puolustaja Ville Pokan takaisin farmijoukkueeseensa Rockford IceHogsiin.
Pokka oli nostettu viime viikolla Chicagon NHL-miehistöön. Hän pääsi kuitenkin vain popcorn-osastolle seurattuaan kaksi Blackhawksin peliä katsomosta.
Pokka, 23, ei ole pelannut NHL:ssä vielä yhtään ottelua, vaikka pelaa Blackhawksin organisaatiossa jo neljättä kauttaan. Rockfordissa hän lukeutuu toki parhaimmistoon kerättyään siellä 26 ottelussa tehopisteet 3+9=12. Vuonna 2015 hänet valittiin AHL:n tulokkaiden tähdistöönkin.
Leijona-paidassa Pokka on kyllä saanut luottoa. Hän oli voittamassa 2014 alle 20-vuotiaiden MM-kultaa ja miesten MM-kisoissa 2016 hopeaa. Pokka mahtui 2016 myös Suomen World Cup-joukkueeseen turnauksessa, joka ei lukeudu Suomen kiekkohistorian maineikkaimpiin.
LUE MYÖS:
- Pittsburgh Penguinsille karu takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa
- Connor McDavid latoi taas jättitehot – paahtaa aivan poskettomassa pistetahdissa!
- Näitä pelaajia Jarmo Kekäläinen tarjosi Connor Hellebuyckista – jättitarjouksen yksityiskohtia julki
- Montreal Canadiensille järisyttävä takaisku – NHL-supertähden teräsmiesputki poikki
- Carolinan tähtipuolustajan siirtosaaga kärjistyy – päävalmentajan mitta tuli täyteen
- Jarmo Kekäläinen löi kortit pöytään – NHL-maalitykille luvassa hurja vuosipalkka
- Carolina Hurricanes: jättivahvistus!
- Boston Bruins teki rahakkaan kiinnityksen – lähes 12 miljoonaa dollaria
- Brady Tkachuk sai jäätävän vastaanoton Ottawassa – fanit buuasivat ja heittivät pelipaitoja jäälle!
- Patrik Laineen tilanteesta merkittävä paljastus – suomalaispyssyn itseluottamus yhä luja
- Brady Tkachuk palaa Ottawaan – lähetti suoran viestin faneille
- Näitä pelaajia Jarmo Kekäläinen tarjosi Connor Hellebuyckista – jättitarjouksen yksityiskohtia julki
- Carolinan tähtipuolustajan siirtosaaga kärjistyy – päävalmentajan mitta tuli täyteen
- HIFK:n hyökkääjä lähti Pohjois-Amerikkaan – nyt tuli karu pudotus!
- Carolina Hurricanes: jättivahvistus!
- Simon Edvinsson ja Detroit löivät kortit pöytään – siirtosaaga sai uuden käänteen
- Dylan Larkin teki ison myönnytyksen – siirtolistalle seitsemän uutta NHL-seuraa
- Floridan tähtimaalivahdille uusi takaisku – näin pitkään sivussa
- Brady Tkachukilta tiukka vastaus velloviin huhuihin: ”Olen iso poika”
- Pittsburghin superlupaus sai sairauskohtauksen lentokoneessa – lento keskeytyi ja pelaaja kiidätettiin sairaalaan