Nashvilleen kaupatulta tähtihyökkääjä Kyle Turrisilta yllättävä avautuminen Ottawasta – ”Johtoporras halusi pitää minut, omistaja ei”

Kyle Turris oli osana paljon puhuttanutta kolmen seuran vaihtokauppaa, jonka suurimmat palaset olivat eittämättä mies itse sekä Matt Duchene.
Jo loppukesästä TSN:n arvostettu toimittaja Bob McKenzie nosti esille mielenkiintoisen seurattavan kohteen: hän nimittäin kertoi tuolloin, että Turrisin tilannetta Ottawa Senatorsissa tulee seurata tarkalla silmällä.
Kaikessa yksinkertaisuudessaan kyse oli Turrisin sopimustilanteesta, sillä hänen sopimuksensa oli katkolla ensi kesänä ja hän haki sekä pitää että rahakasta jatkosopimusta.
Lopulta tilanne eskaloitui siihen pisteeseen, että Senators päätti kaupata Turrisin kolmen seuran vaihtokaupassa ja se hankki tilalle Colorado Avalanchessa jo pitkään lähtöaikeissa olleen Duchenen.
Avalanchen GM:nä toimiva Joe Sakic avautui ensimmäistä kertaa aiheesta, kun hän pohti kaupan mahdollista voittajaa, ja nyt oli puolestaan Turrisin vuoro, joskin hänen kohdallaan voidaan oikeasti puhua avautumisesta sanan varsinaisessa merkityksessä.
– Se (loppuajat Ottawassa) oli rankkaa, koska johtoporras halusi pitää minut, mutta uskoakseni omistaja ei. Kyse oli siis hänen päätöksestään, Turris kommentoi tilannettaan useille toimittajille SportingNewsin mukaan.
[readmore from=”siirtomarkkinat”]
Senatorsin GM:nä toimiva Pierre Dorion kiisti Turrisin väitteet hyvin nopeasti toteamalla ”Kaikki jääkiekkopuolen asiat kulkevat minun kauttani – eivät herra (Eugene) Melnykin”.
Vaihtokaupan toteutumisen yhteydessä Predators tiedotti allekirjoittaneensa Turrisin kanssa kuusivuotisen ja yhteisarvoltaan 36 miljoonan dollarin arvoisen jatkosopimuksen. Hän siis tienaa ensi kaudesta alkaen kautta kohden 6 miljoonaa dollaria.
Turris paljastaa pyytäneensä Senatorsilta 6,5 miljoonan dollarin vuosipalkkaa, mikä on siis 500 000 dollaria enemmän kuin Nashvillessa. Suurempi palkkapyyntö johtunee verotuksesta, sillä esimerkiksi 6 miljoonan dollarin vuosipalkasta hän maksaa Nashvillessa huimat 846 000 dollaria vähemmän veroja kuin hän olisi maksanut Ottawassa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Florida jyräsi voiton päähän mestaruudesta – suomalaiset kovassa iskussa
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen tuulettivat jo voittoa – riemu vaihtui isoon pettymykseen
- Entinen kärkivaraus kaupattiin NHL:ssä – alla huippukausi Ruotsissa
- Lähde: Sam Bennett jatkaa Floridassa – solmimassa jättimäisen jatkosopimuksen
- Hurja huhu! Tällaistako jättisopimusta Carolina tarjoaa Mitch Marnerille?
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Tässä NHL:n arvokkain pelaaja!
- Rangersilta tyly ilmoitus tähtipakille – treidi luvassa?
- Entinen kärkivaraus kaupattiin NHL:ssä – alla huippukausi Ruotsissa
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Todellinen NHL-kiertolainen siirtyy Eurooppaan – tässä uusi seura
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux