Ei ole todellista! Vegasilta jo 3:s maalivahti lasarettiin – olisiko kannattanut hankkia se Antti Niemi?
Kuva: Getty Images
Vegas Golden Knightsin käsittämätön epäonni maalivahtitilanteensa suhteen ei tunnu päättyvän koskaan.
Ensiksi joukkue menetti lasaretin puolelle erinomaisesti kautensa aloittaneen ykkösvahti Marc-Andre Fleuryn. Hän ehti pelata ennen kokemaansa aivotärähdystä neljä ottelua, torjuntatilastoin 92,50/2.48.
Fleuryn loukkaantumisen jälkeen torjuntavuoro siirtyi waiver-listalta poimitulle Malcolm Subbanille, sillä Golden Knights oli ehtinyt juuri ennen Fleuryn aivotärähdystä kaupata Calvin Pickardin Toronto Maple Leafsiin.
23-vuotias Subban puolestaan ehti pelata vajaat kolme ottelua, kunnes hän loukkaantui St. Louis Bluesia vastaan. Hänen torjuntatilastonsa näistä otteluista olivat puolestaan 93,60/2.06.
Seuraavana torjuntavastuun sai AHL:stä ylös nostetulle Oscar Danskille, joka ei ollut ennen NHL-komennustaan pelannut ainoatakaan NHL-ottelua.
Dansk hyppäsi siis edellä mainitussa Blues-ottelussa joukkueensa tolppien väliin ja sen jälkeen hän torjui 4-2-voiton Chicago Blackhawksista sekä piti NHL-uransa ensimmäisen nollapelin, kun Golden Knights murskasi kotonaan Colorado Avalanchen 7-0.
Näistä reippaasta kahdesta ottelusta Danskin tilastot olivat 95,90/1.34 ja hänet valittiin erinomaisen alkunsa myötä NHL:n viime viikon kakkostähdeksi.
[readmore from=”suomalaiset”]
Vaan mitäpä vielä – Dansk joutui jättämään kaukalon kesken New York Islandersia vastaan pelatun ottelun, kun kellossa oli 34:50. Vammasta ei ole tässä vaiheessa sen kummempaa tietoa muuta kuin se, että kyse on alavartalovammasta.
Dansk poistui ottelusta 2-2-tilanteessa. Sen jälkeen hänen tilalleen luistellut Maxime Legace päästi selkänsä taakse neljä kiekkoa, joskin monessa niistä oli kyse kenttäpelaajien huonoudesta, ja Golden Knights hävisi ottelun lukemin 3-6. Samalla se tiesi päätöstä joukkueen viiden ottelun mittaiselle voittoputkelle.
Tästä eteenpäin Golden Knights joutuu siis käyttää nelosvahtia ykkösvahtinaan, ellei seura tee jotain maalivahtimarkkinoilla. Ylös puolestaan joudutaan kutsua – siis, mikäli Danskin loukkaantuminen pitää hänet sivussa myös seuraavasta ottelusta – kaveri, joka vielä hetki sitten oli ECHL-vahti.
Ehkä olisi kannattanut hankkia se Antti Niemi, kun siihen oli mahdollisuus.
NHL:N KAIKKI PELAAJASIIRROT: ..yhdestä ja samasta paikasta.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jarmo Kekäläinen jysäytti NHL-draftin jättiyllätyksen – fanit raivona: “Hullua”
- Vihdoin se tapahtui – Mason McTavish vaihtaa NHL-seuraa!
- Iso kauppa: JJ Peterka vaihtaa NHL-seuraa!
- Nyt jysähti – Pavel Dorofejev kaupattiin NHL:ssä!
- Nyt se on selvillä – nämä suomalaiset varattiin NHL:n ensimmäisellä kierroksella
- Ottawa palkitsi läpimurtopuolustajan jättisopimuksella – palkka yli kolminkertaistuu
- Lähde: Carolina Hurricanes teki tarjouksen Connor Hellebuyckista – neuvottelut käynnissä
- Columbus Blue Jackets kiinnitti suomalaishyökkääjän – kahden vuoden sopimus
- Dallasin supertähti kieltäytyi 120 miljoonan dollarin sopimustarjouksesta
- Colorado jysäytti vaihtokaupan: tehohyökkääjä myyty!
- Nyt tuli iso NHL-kauppa – Colorado mukana neljän pelaajan vaihdossa!
- Florida ja Philadelphia kaupoilla – 700 NHL-pelin hyökkääjäjärkäle Panthersiin
- Dallasin supertähti kieltäytyi 120 miljoonan dollarin sopimustarjouksesta
- Jarmo Kekäläinen paljasti syyn Bowen Byramin lähdölle – toinenkin Buffalo-tähti jättää seuran
- Buffalo Sabres rysäytti taas jättitreidin – Alex Tuch löysi uuden seuran!
- Nyt alkoi neuvottelut – Rasmus Ristolainen lähellä siirtoa NHL:ssä
- Jarmo Kekäläinen virittelee jo uutta jättitreidiä – NHL:n tähtihyökkääjä Buffaloon?
- Colorado jysäytti vaihtokaupan: tehohyökkääjä myyty!
- Lähde: Carolina Hurricanes teki tarjouksen Connor Hellebuyckista – neuvottelut käynnissä
- Täyskäännös Carolinassa – suomalaiselle NHL-pelaajalle syntyi sopimus täysin yllättäen