Loistavaa työtä, New Jersey Devils! – NHL-seuralta mahtava apu sitä tarvitsevalle

Jääkiekko on Yhdysvalloissa vasta se neljänneksi suurin urheilulaji. Edelle kiilaavat selvällä erolla amerikkalainen jalkapallo, baseball sekä koripallo.
Koripallon ja jääkiekon yhdistävä tekijä on toki se, että NBA:ta ja NHL:ää pelataan molempia areenoilla, joten katsojaluvut paikan päällä ovat samaa luokkaa. Erot syntyvät kuitenkin tv-sopimusten ja tv-katsojien myötä.
NHL:n komissaari Gary Bettman on yrittänyt nostaa jääkiekon suosiota Yhdysvalloissa useilla paikkakunnanvaihdoksilla ja laajennusjoukkueilla. Nykyään maailman parasta jääkiekkoa pelataan muun muassa Las Vegasissa, Pohjois-Carolinassa, Floridassa, Ohiossa, Tennesseessä ja niin edelleen.
Sen myötä Yhdysvalloissa naisjääkiekko otetaan nykyään yhä vain vakavammin. Vuonna 2015 maahan perustettiin naisten oma NHL, NWHL, joka pyörii neljän joukkueen voimin.
Nyt myös yksi NHL-joukkue, tarkemmin sanottuna New Jersey Devils, on halunnut auttaa naisjääkiekon nousua maassa.
NWHL:ssä (National Women’s Hockey League) on pelannut sen perustamisesta lähtien joukkue nimeltä Metropolitan Riveters, joka pitää siis majaansa New Jerseyn osavaltion Newarkissa – siis samaisessa kaupungissa, kuin Devils.
[readmore from=”suomalaiset”]
Nyt Devils haluaakin auttaa Rivetersin todelliseen lentoon, tarjoamalla sille avustusta nettisivujen, sosiaalisen median ja ottelutapahtumien suhteen. Riveters pelaa ottelunsa pääasiassa Devilsin harjoitushallissa.
Joukkueet järjestivät viikonloppuna myös yhteisen tapahtuman, kun sekä Riveters että Devils pelasivat saman päivän aikana molemmat kotiottelunsa Prudential Centerissä.
– He markkinoivat heitä (Riveters) kuin sisarusjoukkuetta. Kaikki asiat nettisivuilta sosiaaliseen mediaan, lähetyksiin ja areenaan, ”you name it”. He auttavat heitä jatkossa todella paljon, NWHL:n komissaari Dani Rylan kertoi Associated Pressille.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Kausiennakko 2025-26: Detroit Red Wings
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia
- NHL-maalivahtilegenda Eddie Giacomin on kuollut
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Kausiennakko 2025-26: Vancouver Canucks
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Chicago jysäytti jättidiilin!
- Philadelphia ja Columbus pelaajakaupoilla: Kallispalkkainen maalivahti vaihtaa maisemaa
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- The Athletic: Carter Hart tekemässä NHL-sopimuksen!
- Buffalo-valmentaja ajoi kolarin päihtyneenä – kyydissä kolme lasta
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- NHL-kausiennakko 2025-26: New York Rangers
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta