Irma-hurrikaani estää NHL-lupausten turnauksen – suora vaikutus ainakin kuuteen suomalaispelaajaan

Manner-Yhdysvaltojen rannikkoa, ja tarkalleen ottaen Floridaa, lähestyvä Irma-hurrikaani on luokiteltu viitosluokan hirmumyrskyksi.
Kaikkein parhaimmin kyseisen luokituksen vakavuutta kuvaa se, että elokuussa Teksasissa riehunut Harvey-hurrikaani oli nelosluokan hirmumyrsky ja se jätti yli 300 000 kotitaloutta ilman sähköjä, aiheutti ylipäätään valtavat määrät tuhoa ja vaati useita kymmeniä kuolonuhreja.
Floridassa oli määrä järjestää 9.-12. syyskuuta lupaavien pelaajien turnaus, johon ilmoittautuivat Panthersin lisäksi Tampa Bay Lightning, Nashville Predators ja turnauksen isäntänä toiminut Washington Capitals.
Nyt tuo turnaus on kuitenkin peruttu, eikä ihme, sillä Irman tieltä on evakuoitu muun muassa turisteja Floridan Key Westissä, joka on aivan Yhdysvaltojen eteläisimmässä kärjessä sijaitseva suosittu lomakohde.
Turnauksen peruuntuminen koskettaa myös suomalaispelaajia, sillä esimerkiksi Panthers ilmoitti turnausrosteriinsa Aleksi Heponiemen, Juho Lammikon ja Sebastian Repon.
Lightningin rosteriin nimettiin puolestaan Otto Somppi ja Jonne Tammela sekä Predatorsin vastaavaan Joonas Lyytinen. Capitals ei puolestaan koskaan ehtinyt julkaisemaan rosteriaan turnaukseen.
Luonnollisesti jääkiekkoon liittyvän harjoitusturnauksen peruuntuminen on vain neula heinäsuovassa, sillä Irma-hurrikaanin ennustetaan olevan pahin Atlantin puoleisen rannikon hirmumyrsky yli vuosikymmeneen.
Me kuitenkin olemme jääkiekkosivusto, joten jääkiekkoilullisesta näkökulmasta katsottuna tämä vie valitettavasti oivan näytönpaikan useilta lupaavilta pelaajilta, muun muassa edellä mainituilta suomalaisilta. Nähtäväksi jää, että yrittävätkö kyseiset neljä seuraa löytää vielä uuden pelipaikan kyseiselle harjoitusturnaukselle.
Turnauksen peruuntimisesta raportoi muun muassa The Washington Post.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- James van Riemsdykin uusi NHL-seura selvisi!
- Watson: Tässä Jesse Puljujärven ensi kauden seura – ei sittenkään Luganoon?
- Colorado Avalanchen tehomies vaihtaa seuraa: Solmi rahakkaan sopimuksen
- Nyt puhuu Mitch Marner: Tämän takia valitsi Vegasin – näpäytti Torontoa
- NY Rangers ja Carolina pyöräyttivät ison treidin – tähtipakille jättisopimus
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- 50 miljoonaa dollaria! NY Islanders kiinnitti tähtipelaajansa jättisopimuksella
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Colorado Avalanchen tehomies vaihtaa seuraa: Solmi rahakkaan sopimuksen
- Boston Bruins kiinnitti maalitykkinsä: kuuden vuoden jättisopimus
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä