Uudelta päävalmentajalta selvä ja kova viesti Sedinin kaksosille – asiat selväksi jo ensimmäisessä tapaamisessa
Kuva: Getty Images
Viime kausi oli Vancouver Canucksille erityisen hankala, sillä se oli pisteiden valossa -Colorado Avalanchen jälkeen – koko NHL:n huonoin seura. Kanadalaisseura onnistui keräämään kauden aikana vain 69 pistettä.
Heikosti se meni myös Canucksin tähtikaksikolta, Daniel ja Henrik Sediniltä. Daniel nimittäin saalisti 82 ottelussa 14 maalia ja yhteensä 44 tehopistettä, joka oli hänen huonoin saldonsa sitten kauden 2002-03, kun hän teki 31 kamppailuun tehot 14+17.
Henrikillä kulki hiukan paremmin, sillä hänen saldonsa 82 ottelusta oli 15+35 (50), mutta kovinkaan lujaa ei mennyt myöskään hänellä.
Kun kaksoset tapasivat seuran uuden päävalmentajan, Travis Greenin, ensimmäistä kertaa, oli hänen viestinsä ruotsalaisille selvääkin selvempi.
– Ensimmäisessä tapaamisessamme Travis Green kertoi, että emme olleet viime vuonna tarpeeksi hyviä. Me tulemme hyödyntämään tämän, sillä pidimme siitä, jos olemme täysin rehellisiä. Hän pitää meitä tilivelvollisina, Daniel kertoi Sportsnetin 650:lle.
Daniel kuitenkin kertoi, että kaksoset ei pidä koskaan mitään itsestäänselvyytenä. Nöyryyttä pitää löytyä jo harjoitusleiriltä asti, mistä myös nuoremmat pelaajat saisi ottaa oppia.
– Minä ja Henrik tulemme joka vuosi harjoitusleirille sillä mielellä, että emme ajattele pääsevämme joukkueeseen. Meidän on tehtävä siellä kovaa työtä ja tulla sinne hyvässä kunnossa. Meidän on myös oltava valmiita harjoitusotteluihin. Se on aina ollut meidän mielentilamme. Niin se olisi oltava myös nuoremmilla pelaajilla.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL:ssä jysähti vaihtokauppa – Colorado Avalanchen Stanley Cup -mestari vaihtaa seuraa!
- Mikko Rantasesta iso päivitys!
- NHL:ssä tapahtui heti olympiatauon jälkeen: Kahden hyökkääjän vaihtokauppa!
- Vancouverin tehomies nousi siirtohuhuihin – nämä kolme seuraa kintereillä
- Tässä on Vancouverin ehto Elias Petterssonin kauppaamiselle
- Näkökulma: Auston Matthews ei saa hymyillä, ennen kuin Toronto on voittanut mestaruuden
- Dylan Larkin hieroi suolaa Kanadan olympiajoukkueen haavoihin: ”Niin supertähdet tekevät”
- Kanadan tähtipuolustaja loukkaantui olympialaisissa – nyt tipahti surkea uutinen
- Rasmus Ristolaisen arvo siirtomarkkinoilla räjähti käsiin – nämä seurat kintereillä
- Raju takaisku: Mikko Rantasen loukkaantumisesta uutta tietoa – huilia edessä
- Brady Tkachuk ei peitellyt vihaansa – suorat sanat Kanadasta
- Rasmus Ristolaisen arvo siirtomarkkinoilla räjähti käsiin – nämä seurat kintereillä
- Florida Panthersille huippu-uutisia: Kolme pitkäaikaispotilasta palaamassa kaukaloon
- IS: Connor McDavidilta noloa käytöstä – Sidney Crosby joutui paikkaamaan
- Maple Leafs onnitteli Auston Matthewsia – fanit raivoissaan: ”En halua nähdä”
- Sidney Crosby astui median eteen – kertoi tilanteestaan
- Jack Hughes paljasti: ”Mietin, että minusta tulee se kaveri jota koko Amerikka vihaa”
- Nathan MacKinnon veti tyhjästä maalista ohi – ”Olen vain niin surullinen”
- Nathan MacKinnonin reaktio palkintojenjaossa naurattaa – ”Karma iski”
- Kasperi Kapanen: surkea uutinen