HUHHUH! Suomalaislupausta verrataan Saku Koivuun – ”Pelintekotaidot muistuttavat ex-Canadiens-kapteenia”

Montreal Canadiens varasi tämän kesän NHL:n varaustilaisuudessa suomalaishyökkääjä Joni Ikosen numerolla 58.
18-vuotias Ikonen oli mukana World Junior Summer Showcasessa, jossa siis alle 20-vuotiaiden maajoukkueet ottivat mittaa toisistaan, ja vaikka tuloksellisesti Nuorten Leijonien menestys olikin laihaa, tuoreelta Canadiens-varaukselta turnaus sujui erinomaisesti.
Kaiken kaikkiaan Ikonen pelasi turnauksessa neljä ottelua, mutta ainoastaan kolmesta näistä oli saatavilla pelaajatilastot. Näihin kolmeen otteluun hän naulasi tehot 3+2 ja turnauksen päättäneessä Ruotsi-ottelussa hän osui päätöserään kolmesti.
Vaikka Ikonen iskikin enemmän maaleja kuin antoi maaliin johtaneita syöttöjä, on hänessä jopa enemmän pelinrakentajan kuin maalintekijän vikaa. Näin näkee ainakin SB Nationin toimittaja Patrik Bexell, joka seuraa Canadiensia tarkalla silmällä kaudesta toiseen.
Monet ovat verranneet Ikosta niin ikään Montrealissa pelaavaan Artturi Lehkoseen, mutta Bexell näkee enemmän yhtäläisyyksiä muuan Saku Koivun kanssa; siis suomalaislegendan, joka oli NHL:n perinteikkäimmän NHL-seuran ensimmäinen eurooppalaiskapteeni.
– Hän on sydämeltään keskushyökkääjä, ja vaikka monet vertaavat häntä Lehkoseen – molemmat ovat pelanneet samassa ruotsalaisseurassa – hän muistuttaa enemmän toista suomalaishyökkääjää: Saku Koivua.
– Ikosen pelintekotaidot muistuttavat enemmän ex-Canadiens-kapteenia. Hän on ennemmin syöttelijä kuin tarkka laukoja, kuten Lehkonen, joskin hän omaa todella nopeasti lähtevän painavan laukauksen.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kanadan MM-hopeavahti lähtee NHL:stä – siirtyy KHL:ään
- Suomalaishyökkääjä rustasi uuden NHL-sopimuksen!
- Tässä Edmontonin maalivahti ”kuolemanpeliin” – Kasperi Kapasen kohtalo selvillä
- NHL-maalitykki vapaille markkinoille
- Jonathan Toews palaa NHL:ään – pöydällä kaksi seuravaihtoehtoa
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Tässä Edmontonin maalivahti ”kuolemanpeliin” – Kasperi Kapasen kohtalo selvillä
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!