Predatorsilta todellinen yllätysveto – entinen 40 maalin mies jäämässä vapaaksi riistaksi?

Vaikka Nashville Predatorsin mennyt kausi olikin lopulta todellinen tuhkimotarina, on seuran toimistolla aika unohtaa finaalit ja mennyt kevät, sillä edessä ovat todella kiireelliset ajat.
Aivan kuten muidenkin joukkueiden, on myös Predatorsin on saatava selvyys piakkoin siitä, mitkä pelaajat se aikoo suojata kesän laajennusvaraukseen, ja ketkä se jättää suojaamatta.
Toki Predators aikoo suojata täydelliset itsestäänselvyydet, kuten Ryan Johansenin, Filip Forsbergin, Viktor Arvidssonin, PK Subbanin, Roman Josin sekä Pekka Rinteen, mutta tämän jälkeen asiat eivät ole täysin niin yksinkertaisia.
Nyt Pierre LeBrun on ehdottanut Twitter-tilillään, että Predators aikoo suojata todennäköisesti neljä puolustajaa, eli yhteensä kahdeksan kenttäpelaajaa. Tämä tarkoittaisi sitä, että Subbanin ja Josin lisäksi alakerrasta suojattaisiin myös Ryan Ellis sekä Mattias Ekholm.
Jos tämä skenaario käy toteen, saattaisi se tarkoittaa sitä, että entinen supertähti James Neal jäisi suojaamatta laajennusvaraukseen. Etenkin Pittsburgh Penguinsin riveissä loistanut Neal on ollut Predatorsille kolmen viime kauden ajan tärkeä hyökkääjä, mutta aivan entiseen loistoonsa hän ei ole onnistunut nousemaan.
Yksi syitä LeBrunin pähkäilyyn on varmasti se, että Johansenin, Forsbergin ja Arvidssonin jälkeen Predators pystyy suojaamaan enää yhden hyökkääjän.
Ja koska kokenut Mike Fisher saattaa jopa lopettaa uransa, haluaa tennesseeläisseura pitää kynsin ja hampain kiinni kapeasta sentteri-osastostaan, kuten vaikkapa loistavan sopimuksen omaavasta Calle Järnkrokista tai keväällä uuteen lentoon nousseesta Colton Sissonsista.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Venäjän teinitähti katosi maajoukkueboikotin takia otsikoista – näin superlupaus on pelannut
- Lehti: Detroit Red Wings tarjosi megatähdelleen mammuttisopimusta – pakit tuli!
- Pyhää vettä ja Paavin siunaama risti – Jaromir Jagrin mystisiä tapoja tuotiin julki medialle
- IS: Anton Levtchin seuraava joukkue selvillä – taskussa monivuotinen sopimus
- Ismo Lehkonen arvioi: Tässä on kuumin suomalaisnimi NHL:n siirtotakarajalla – ”Kuin syntynyt pudotuspeleihin”
- Lähde: Edmonton Oilers käynyt keskusteluja kahdesta Arizona Coyotes -pelaajasta
- The Fourth Period: Bo Horvat ja NY Islanders neuvottelevat jättimäisestä jatkosopimuksesta
- NHL-GM:llä älyttömät säännöt pelaajilleen: ei partaa, ei pitkiä hiuksia…
- Sebastian Ahon hurja maalitahti sai jatkoa! Viimeisteli harvinaisen tempun
- Yllätysuutinen: Leijonien kultasankari sai lähtöpassit NHL:ssä – sopimus puretaan
- Aleksander Barkov paljasti mielipiteensä: tässä on NHL:n kaikkien aikojen suomalaiskentällinen
- Sportsnet: Edmonton valmistelee jättiläismäistä hankintaa Jesse Puljujärven pelipaikalle
- Elliotte Friedman: Nämä kaksi monsteritreidiä toteutumassa!
- NHL-toimittaja paljastaa: tässä on lähtöpassit saaneen Anton Levtchin seuraava osoite
- Yllätysuutinen: Leijonien kultasankari sai lähtöpassit NHL:ssä – sopimus puretaan
- Yllätysuutinen: Anton Levtchin NHL-sopimus puretaan!
- Megatreidi! Bo Horvat kaupattiin NHL:ssä – suomalaislahjakkuus toiseen suuntaan
- Lähde: Vladimir Tarasenko kieltäytyi kesällä kahdesta treidistä – onko tilanne muuttunut?
- Brent Burns saavuttaa huikean rajapyykin – vastaavaan yltänyt ainoastaan kolme aktiivipelaajaa
- Bo Horvatin jättikauppa aiheuttaa NHL:lle kiusallisen ongelman