Kaikelle on aikansa ja paikkansa – Stanley Cup -finalistien valmentajat tekevät uskomatonta historiaa
Kuva: Getty Images
Nashville Predatorsin ja Pittsburgh Penguinsin väliset Stanley Cup -finaalit polkaistaan käyntiin maanantain ja tiistain välisenä yönä; tuolloin tehdään myös historiaa.
Vaikka NHL koostuu peräti 23 yhdysvaltalaisseurasta, on sarja vahvasti kanadalaisten valtaama sekä pelaajien että valmentajien osalta.
Kun kiekko Pittsburghissa putoaa jäähän tämän kevään Stanley Cup -finaaleissa ensimmäistä kertaa, seisoo Predatorsin ja Penguinsin vaihtoaitiossa yhdysvaltalainen valmentaja. Tämä onkin NHL:n historiassa ensimmäinen kerta.
Ajatus tästä tuntuu jotenkin absurdilta, sillä kyseinen palkinto on ojennettu NHL-seuroille peräti 89 kertaa.
Ylipäätään NHL:n historia tuntee vain seitsemän yhdysvaltalaista päävalmentajaa, jotka ovat onnistuneet luotsaamaan seuransa Stanley Cup -voittoon. Tämän kevään finaalisarjan molemmat valmentajat, sekä Predatorsin Peter Laviolette että Penguinsin Mike Sullivan, kuuluvat molemmat tuohon seitsemän miehen kastiin.
Jättimäinen juttu koko yhdysvaltalaiselle jääkiekolle
Yhdysvaltain Jääkiekkoliitossa ollaankin enemmän kuin tyytyväisiä nyt vallitsevaan tilanteeseen. Samalla tämä nähdään koko yhdysvaltalaiselle jääkiekolle loistavan asiana. – Se, että kaksi yhdysvaltalaisvalmentajaa johdattaa joukkueensa Stanley Cup -finaaleihin, kertoo siitä jääkiekon kasvusta ja evolutiivisesta kehityksestä maassamme, maan kiekkoliiton johtoportaaseen kuuluva Dave Ogrean hehkuttaa Miami Heraldille. – Maassamme on enemmän jääkiekkovalmentajia kuin koskaan aiemmin ja kaksi eittämättä parasta ovat nyt finaaleissa. Tällä hetkellä NHL:ssä työskentelee yhteensä kuusi yhdysvaltalaista päävalmentajaa. Lavioletten ja Sullivanin lisäksi he ovat Columbus Blue Jacketsin John Tortorella, Detroit Red Wingsin Jeff Blashill, New Jersey Devilsin John Hynes sekä New York Islandersin Doug Weight. NHL onkin tällä hetkellä jonkinasteisessa murroksessa, sillä viimeksi kanadalaisseura on päässyt juhlimaan NHL:ssä mestaruutta keväällä 1993, kun Montreal Canadiens kruunattiin mestariksi. Tänä keväänä sentäs mukana oli kanadalaisseuroja, toisin kuin vuosi sitten, ja Ottawa Senators eteni aina Itäisen konferenssin finaaleihin saakka, missä se hävisi seitsemässä ottelussa Penguinsille.NHL-fanin koti: KAIKKI PLEIJAREISTA.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ruotsille surkeita uutisia – useat NHL-miehet kieltäytyivät MM-kisakutsusta
- Antti Pennaselta karu paljastus loukkaantuneesta Teuvo Teräväisestä
- Leijonille hurja vahvistus NHL:stä!
- Aleksander Barkov osoitti taas tyylikkyytensä – upea ele tuomarille MM-kisoissa
- Leijonille raju takaisku – NHL-tähti sivuun MM-kisoista!
- Ohhoh! Vegasille kova rangaistus NHL:ltä kesken pudotuspelien
- NHL-järkäle tulistui Jesse Puljujärvelle: ”Nauroin, että no katotaan”
- Nikolas Matinpalo koki jotain aivan uutta MM-kisoissa: ”Siltä varmaan näyttikin”
- Aleksander Barkovilta upea teko MM-kisoissa – pelasti pojan karusta tilanteesta
- USA:n supertähdestä iso tieto – ei pelaa Leijonia vastaan MM-kisoissa
- NHL-järkäle tulistui Jesse Puljujärvelle: ”Nauroin, että no katotaan”
- Aleksander Barkov hehkuttaa uutta Leijonat-ketjukaveriaan: ”Tykkäsin paljon siitä, miten hän pelaa”
- Suuri suru: Stanley Cup -mestaripuolustaja on kuollut
- MM-kisat: Leijonille vapautui jättivahvistus NHL:stä!
- IS: Joonas Donskoilta armoton näkemys Jesse Puljujärven NHL-unelmasta
- Aleksander Barkovilta upea teko MM-kisoissa – pelasti pojan karusta tilanteesta
- Kanada päätyi kovaan ratkaisuun Sidney Crosbyn kanssa – tätä ei ole nähty 16 vuoteen
- NHL:ssä täysin ällistyttävä temppu – vain Teemu Selänne on pystynyt samaan
- Tyly arvio Connor McDavidista: Tämä ratkaisee jatkon Edmontonissa
- USA:n supertähdestä iso tieto – ei pelaa Leijonia vastaan MM-kisoissa