Sami Helenius muistelee elämänsä selkäsaunaa – ”Niinimaan Janne huusi vierestä – älä nouse, älä nouse”

Suomalaiskolossi Sami Helenius muistetaan parhaiten pelaajaurastaan kovan luokan tappelijana.
Aina ei kuitenkaan Heleniuksellakaan mennyt kaikki putkeen, kun hanskaaminen vastustajan kanssa käynnistyi.
43-vuotias ex-peluri muistelikin Leijonat.com:lle elämänsä pahinta selkäsaunaa, kun hän kohtasi yhden NHL:n historian kovimmista tappelijoista – jollei jopa sen kaikkein kovimman – Georges Laraque’n.
– Sieltä tuli niin isän kädestä. Ensimmäinen lyönti tuli nenään ja sitten oli Sami karusellissa, Helenius muistelee tilannetta ja naureskelee sille jälkikäteen Leijonat.com:n järjestämässä MM-kisaillassa, joka järjestettiin Bar & Bistro Kipinässä.
– Seuraavaksi havahduin, kun Niinimaan Janne huusi vierestä – ”Hele, älä nouse, älä nouse”. Noh, olihan se pakko nousta.
Heleniuksen arvostus NHL-piireissä nousi kuitenkin roppakaupalla, kun hän oli uskaltautunut nyrkkihippasille Laraque’n kanssa. Joukkuekaverit ylistivät 196-senttistä ja 95-kiloista suomalaista medialle ja se nosti hänet jonkinasteiseen kulttihahmon asemaan.
– Kummasti niska vertyi ja tuli hyvä fiilis.
Suomalaispuolustaja saikin tottua Pohjois-Amerikassa välittömästi tappelijan rooliin, vaikkakin hänen yhdestä tärkeimmästä ”työtehtävästään” kerrottiinkin hänelle hieman epäsuorasti.
– Kun saavuin AHL-seuran matkaan, minulle sanottiin heti, että pelaa kuin iso mies. Ei siellä suoraan käsketty tappelemaan, mutta rivien välistä senkin pystyi lukemaan.
Helenius pelasi NHL:ssä yhteensä 155 runkosarjaottelua. Tehopisteitä kertyi ainoastaan kuusi kappaletta, mutta jäähyminuutteja sitäkin enemmän – yhteensä 260 minuuttia. Hän siirtyi Pohjois-Amerikkaan kaudeksi 1994-95 ja NHL-debyytti tapahtui kaudella 1996-97, Calgary Flamesin paidassa.
Albertalaisseuran lisäksi Helenius, joka oli varattu NHL:ään viidennellä kierroksella, edusti Tampa Bay Lightningia, Colorado Avalanchea, Dallas Starsia ja Chicago Blackhawksia. Eurooppaan, ja Suomeen, hän palasi vuonna 2003.
NHL-fanin koti: Ohjelma, tilastot, uutiset & kaikki pudotuspeleistä TÄÄLTÄ.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Yllättävä käänne: NHL-pelaajien raiskauskohussa ollut hyökkääjä löysi seuran – kerkesi lopettaa jo uransa
- Friedman: Yli 500 NHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Carolinaan!
- Jevgeni Kuznetsov: Kaksi NHL-seuraa kintereillä
- Kausiennakko 2025-26: Nashville Predators
- Elliotte Friedman jarruttaa spekulaatioita Connor McDavidin jatkosopimuksesta
- Palkkapäivä! Calgaryn nuorelle tehomiehelle 11 miljoonan dollarin jatkosopimus
- Carey Price rikkoi hiljaisuuden siirrostaan San Jose Sharksiin
- Ura ohi – yli 600 NHL-ottelun konkari lyö luistimet naulaan
- Kausiennakko 2025-26: Boston Bruins
- NHL-legenda Ken Dryden, 78, on kuollut
- Carey Price rikkoi hiljaisuuden siirrostaan San Jose Sharksiin
- Raati on puhunut – tässä NHL:n TOP 10 -maalivahdit
- NHL-seura yllätti: eksoottinen pelipaita julki – hohtaa pimeässä!
- Carey Price kaupattiin NHL:ssä!
- Minnesota Wild nappasi uuden hyökkääjän vapailta markkinoilta – testisopimus kouraan
- Friedman: Yli 500 NHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Carolinaan!
- Kausiennakko 2025-26: Chicago Blackhawks
- New Jersey Devils testisopimukseen neljän pelaajan kanssa – mukana yli 800 NHL-ottelun konkari
- Kausiennakko 2025-26: Boston Bruins
- Palkkapäivä! Calgaryn nuorelle tehomiehelle 11 miljoonan dollarin jatkosopimus