Upeita suomalaisuutisia – Anaheim Ducks kutsui Kalle Kossilan NHL-miehistöönsä!
Kuva: Getty Images
Anaheim Ducksin farmiseura San Diego Gullsissa jopa sensaatiomaisen hyvää debyyttikauttaan pelaava suomalaishyökkääjä Kalle Kossila nostettiin ensimmäistä kertaa urallaan NHL:ään.
Huomionarvoista on myös se, että Kossilaa ei vain pelkästään nostettu mukaan, vaan hänet tuotiin nimenomaan pelaamaan, sillä suomalaishyökkääjä on merkitty heti Edmonton Oilersia vastaan tänä yönä pelattavassa ottelussa Ducksin kokoonpanoon. Hän pelaa nelosketjun keskellä, rinnallaan Jared Boll ja Joseph Cramarossa.
Kossila, jonka Ducks kiinnitti varaamattomana pelaajana ja vapaana agenttina yliopistosta valmistuttuaan, on pelannut kuluvan kauden aikana 33 otteluun tehot 9+18. Lisäksi hänen tehotilastonsa on uskomattoman hyvä +20, mikä on samalla yksi AHL:n parhaista.
23-vuotias suomalaishyökkääjä nousi jääkiekkomaailman ja samalla myös suomalaisten tietoisuuteen viimeistään viime viikolla, kun hän keräsi ilmaveivimaalillaan kaikkien jääkiekkomedioiden ja Suomessa myös valtamedioiden pääotsikot.
Mikäli onnistuit missaamaan Kossilan osuman, niin pääset näkemään sen täältä.
Omaa myös Ranskan passin
Nostaessaan Kossilan ylös, Ducks lähetti hyökkääjä Stefan Noesenin alas. Koska Noesenilla oli yksisuuntainen sopimus, hänet täytyi asettaa waiver-listalle, josta New Jersey Devils poimi hänet ilmaiseksi. Se puolestaan saattaa parantaa Kossilan asemaa. Kossila suuntasi aikanaan Pohjois-Amerikkaan Espoo Bluesin A-junioreista, iskettyään siellä viimeisellä kaudellaan 32 otteluun kovat 57 tehopistettä. Yhdysvalloissa, St. Cloud Staten yliopistossa, hän ylsi viimeisellä kaudellaan puolestaan 41 ottelussa tehoihin 14+40. Uransa ensimmäiset AHL-pelit hän pelasi aivan viime kauden lopulla, kun suomalaiselle kirjattiin yliopistokauden päätyttyä kuusi runkosarjaottelua ja tehot 2+2. Sen lisäksi hän iski seitsemään pudotuspeliotteluun kaksi maalia. (Päivitys: Kossilan debyytti numeroina: peliaikaa 6:54, 1 laukaus (43%), 1 taklaus, +-0.)LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kova ratkaisu: Jarmo Kekäläinen jakoi ensimmäiset potkut Buffalossa
- Sopimaton vitsi päätyi NHL-lähetykseen – Philadelphia Flyers antoi pelikieltoa
- NHL:ssä tärähti kaksi pelaajakauppaa
- Kahdeksan maalia! Dallas Starsilta iso ryöpytys
- Florida Panthersilta uskomaton nousu – Carolina Hurricanes romahti karusti
- Edmonton Oilersin maalivahtitilanteesta tipahti lohduton tieto
- Elliotte Friedman: onko tässä Jarmo Kekäläisen ensimmäinen vaihtokauppa Buffalossa?
- NHL:stä tuttu maalivahti: sopimus Eurooppaan
- Suomalaisvahti heivattiin NHL:stä farmiin
- Mikko Rantanen hurjaan saavutukseen – ohitti Olli Jokisen
- Potkut saanut Buffalo-GM paljastaa: Sabres-tähti vaatii järisyttävää vuosipalkkaa
- Edmonton Oilersille karmea takaisku!
- Paljastus: Quinn Hughesia kaupiteltiin myös toiselle NHL-seuralle – Vancouver esitti hurjan vaatimuksen
- Eetu Luostarinen: Anton Lundell otti Barkovin roolin – tällä osa-alueella valtava kehitysloikka
- NHL:stä tuttu maalivahti: sopimus Eurooppaan
- Pittsburgh Penguinsista tipahti jättiuutinen!
- Elliotte Friedman: onko tässä Jarmo Kekäläisen ensimmäinen vaihtokauppa Buffalossa?
- NHL:ssä tärähti kaksi pelaajakauppaa
- Kova ratkaisu: Jarmo Kekäläinen jakoi ensimmäiset potkut Buffalossa
- Sebastian Aho latoi vahvat tehot – nousi kovaan porukkaan