Dallas Starsin tähtihyökkääjä Roope Hintz ei voi käsittää, miksi Patrik Laine on edelleen ilman NHL-sopimusta.

Hintz ottaa vahvasti kantaa ystävänsä tilanteeseen Ilta-Sanomien haastattelussa. Suomalaissentteri uskoo, että Laineella olisi yhä potentiaalia NHL:n kovimpien maalintekijöiden joukkoon.

– Eihän hänenlaisiaan maalintekijöitä ole montaa. Tiedämme, että hän pystyy tekemään 40 tai 50 maalia, Hintz linjaa.

Laineen tilanne on muuttunut tukalaksi. Suomalaistykki harjoittelee Floridassa ja odottaa edelleen uutta mahdollisuutta NHL:ssä, vaikka kausi on jo käynnissä.

Viime kaudella Montreal Canadiensissa vain viisi ottelua pelanneen Laineen loukkaantumishistoria on synkkä. Hintz pitää ystävänsä pitkittynyttä työttömyyttä vaikeasti ymmärrettävänä.

– Harmittaa todella paljon hänen puolestaan. Hänen viime kautensa meni loukkaantumisen takia pilalle, ja vieläkään hän ei pääse pelaamaan, Hintz päivittelee.

– En ymmärrä, ettei hän pääse edes näytille mihinkään.

Hintz kertoo olevansa Laineeseen yhteydessä päivittäin. Mahdollisista sopimusneuvotteluista hänellä ei kuitenkaan ole tuoretta tietoa.

– En viitsi koko ajan kysellä, että mikä tilanne. Hän varmasti saa niitä kyselyitä ihan tarpeeksi, Hintz sanoo.

Laine olisi kelvannut myös Dallasiin. Stars kärsi alkukaudesta maalinteko-ongelmista, mutta seura päätyi vahvistamaan hyökkäystään 38-vuotiaalla David Perronilla.

Hintz olisi ottanut maanmiehensä mielellään joukkueeseen.

– Sitten meitä suomalaisia olisi jo seitsemän! Se olisi varmaan jonkinlainen ennätys. Mutta asia ei ole minun käsissäni, Hintz tuumaa.

Ennen kaikkea Hintz toivoo, että Laine pääsisi vielä näyttämään kykynsä ilman jatkuvia loukkaantumishuolia.

– Toivon, että hän pääsee pelaamaan jonnekin ja pysyy ehjänä. Hänellä on ollut niin paljon loukkaantumisia viime vuosina.

LUE MYÖS: