Ottawa Senatorsin suomalaispuolustaja Nikolas Matinpalo joutui jättämään viime yön NHL-ottelun kesken loukkaantumisen vuoksi.

Matinpalo, 28, loukkaantui New Jersey Devilsiä vastaan pelatun ottelun avauserässä, kun Devilsin hyökkääjä Anthony Mantha taklasi hänet takaapäin laitaa vasten.

Suomalaispuolustaja menetti tilanteessa tasapainonsa ja iskeytyi päin laitaa. Matinpalo jäi taklauksen jälkeen jäähän ja jätti sen myötä ottelun kesken.

Manthalle tuomittiin tilanteesta viiden minuutin jäähy laitataklauksesta.

Ottawa ilmoitti myöhemmin, ettei Matinpalo pysty jatkamaan ottelua ylävartalovamman vuoksi. Suomalainen ehti pelata ennen loukkaantumistaan vain kaksi minuuttia ja 19 sekuntia.

Matinpalon vamman vakavuudesta tai mahdollisen poissaolon pituudesta ei ole vielä annettu tarkempia tietoja.

Ottawan puolustuksessa on ollut alkukaudella muitakin loukkaantumishuolia, sillä myös Jake Sanderson ja Artem Zub ovat olleet sivussa.

Matinpalo on pelannut alkukaudella Ottawan kaikissa kuudessa ottelussa ilman tehopisteitä.

Ottawa voitti New Jerseyn lopulta maalein 4–1.

Näet Matinpalon loukkaantumiseen johtaneen tilanteen alta tai täältä.

Gino Hard

@GinoHard_
Anthony Mantha has been assessed a 5-minute major for boarding after this hit on Nikolas Matinpalo 😬

LUE MYÖS: