Hallitseva Stanley Cup -mestari Carolina Hurricanes on tehnyt jatkosopimuksen suomalaispuolustaja Aleksi Heimosalmen kanssa.

23-vuotias Heimosalmi allekirjoitti yksivuotisen ja kaksisuuntaisen sopimuksen, joka takaa hänelle NHL:n puolella 850 000 dollarin vuosipalkan. AHL:ssä puolustajan palkka on 85 000 dollaria.

Heimosalmi on Hurricanesin toisen kierroksen varaus kesältä 2021, ja hän on viettänyt kaksi viime kautta Pohjois-Amerikassa kehittäen peliään seuran farmijoukkueessa.

Päättyneellä kaudella suomalainen pelasi koko sesongin AHL-seura Chicago Wolvesin riveissä. Tilille kertyi 52 runkosarjaottelua, joissa puolustaja kirjautti tehot 4+13=17.

Porin Ässistä syksyllä 2024 Pohjois-Amerikkaan siirtynyt Heimosalmi tavoittelee yhä läpimurtoa Hurricanesin NHL-miehistöön. Tuore jatkosopimus ainakin kertoo siitä, että Carolina uskoo edelleen suomalaispuolustajan kehitykseen ja haluaa pitää hänet osana organisaatiotaan myös ensi kaudella.

Carolina Hurricanes

@Canes
The #Canes have re-signed defenseman Aleksi Heimosalmi to a one-year, two-way contract.

Details » n.carhur.com/4wtyZrh

LUE MYÖS: