Buffalo Sabres etenee pudotuspelien toiselle kierrokselle. Se kaatoi Boston Bruinsin kuudennessa ottelussa lukemin 4-1 ja meni jatkoon otteluvoitoin 4-2.

Alex Tuch ja Mattias Samuelsson veivät Buffalon kahden maalin johtoon avauserässä. David Pastrnak kavensi pelin toisessa erässä. Buffalo viimeisteli loppunumerot päätöserässä Zach Bensonin ja Josh Norrisin maaleilla.

Buffalon maalilla torjuntavastuun kantoi toisen ottelun päätöserästä lähtien Alex Lyon. Ukko-Pekka Luukkonen otettiin tuolloin vaihtoon ja sen jälkeen hän seurasi pelit vaihtopenkiltä.

Bostonin suomalaispelaajista puolustaja Henri Jokiharju pääsi pelaamaan kahdessa viimeisessä ottelussa. Maalivahti Joonas Korpisalo vaihdettiin sarjan neljännessä ottelussa maalille päätöserässä reilun 13 minuutin ajaksi.

Buffalo oli viimeksi päässyt pudotuspeleihin vuonna 2011. Pudotuspelisarjan se oli puolestaan voittanut viimeksi keväällä 2007.

Toisella kierroksella Buffalo kohtaa Tampa Bay Lightningin tai Montreal Canadiensin. Tuo sarja ratkeaa seiskapelissä.

B/R Open Ice

@BR_OpenIce
FOR THE FIRST TIME SINCE 2007, THE SABRES HAVE WON A PLAYOFF SERIES!!!!! 👏🚨

LUE MYÖS: