Minnesota Wild voitti Dallas Starsin numeroin 4-2 ja meni pudotuspelisarjassa johtoon otteluvoitoin 3-2. Dallas ajettiin ottelusarjassa selkä seinää vasten, minkä lisäksi joukkueen suomalaishyökkääjä Arttu Hyry loukkaantui ja joutui jättämään ottelun kesken.

Stars tiedotti kesken ottelun, että Hyry ei palaa peliin alavartalovamman vuoksi. Hän pelasi viimeisen vaihtonsa toisessa erässä.

Päävalmentaja Glen Gulutzanilla oli ottelun jälkeen ikäviä uutisia. Hänen mukaan on erittäin epätodennäköistä, että Hyry pelaa seuraavassa ottelussa.

Starsin muista suomalaisista Miro Heiskanen kirjasi tehot 1+1 ja Mikko Rantanen syötti yhden osuman. Esa Lindell jäi pisteittä.

Wildin maaleista vastasivat Mats Zuccarello, Matt Boldy, Michael McCarron sekä Kirill Kaprizov. Pudotuspelisarjan kuudes ottelu on luvassa Suomen aikaa perjantain vastaisena yönä.

Lia Assimakopoulos

@Lassimak
Glen Gulutzan said Arttu Hyry will get looked at tomorrow but is “highly unlikely” for Thursday.

LUE MYÖS: